Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Změny v architektuře

Mešity v Evropě rostou jako po dešti. Největší otevřeli v Moskvě

Největší mešitu v Evropě otevřeli v Rusku
Zdroj: Enex
Největší mešitu v Evropě otevřeli v Rusku

V Evropě dochází k rozšíření mešit. Staví se v Německu i ve Francii. Využívají se k tomu všelijaké stavby. Výjimkou není kostel ani supermarket. A největší mešitu Evropy dnes otevřeli v Rusku.

Mešity se dnes staví z různých chátrajících staveb v Německu, Francii, ale i Rusku. Tam dnes otevřel Vladimir Putin největší mešitu v celé Evropě. Němci zase nedávno dokončili přestavbu řetězce Aldi-Süd na novodobou mešitu. Pojmenovali ji jako Dům jedinečných. Tato stavba stojí v Hanau. Zajišťuje místo k bydlení až pro tisíc věřících a muslimské hnutí Ahmadiyy discounter za ni zaplatilo 1, 1 milionu eur.


I ve Francii přibývají mešity. Dnes je tam kolem 2 500 mešit a 300 se jich staví. Jako povedená přestavba se označuje kaple v Clermont-Ferrandu. Původně tato stavba chátrala, byla totiž více než 30 let opuštěná. V roce 2002 ji převzala muslimská obec a nyní zde stojí další novodobá mešita. Velice sporné je ale financování těchto přestaveb. Na většinu přispívá stát, ale pomáhají i zahraniční mocnosti. Díky tomu není jasné, komu přestavená mešita patří, zda zemi, kde se nachází nebo těm, kteří poskytli pomoc ze zahraničí.

 

Největší mešitu v celé Evropě dnes v Moskvě otevřel ruský prezident Vladimir Putin společně s tureckým prezidentem Erdoganem. Putin si od nově zrekonstruované mešity slibuje, že bude muslimům sloužit jako místo duchovní osvěty a očisty. 

 


K přestavbám křesťanských kostelů na mešity docházelo ve středověku velmi často. Neznámější případ je přestavba křesťanského chrámu Svatá Sofie, který byl největším křesťanským chrámem ve světě. Nacházel se v Istanbulu. Po pádu Cařihradu byl tento chrám přestavěn do mešity a dnes funguje jako muzeum.


Tyto přestavby se setkávají i s vlnou kritiky. Přestavený kostel na mešitu ztrácí svůj původní význam. Kostely už odjakživa sloužili křesťanům k modlitbám a bohoslužbě. Oproti tomu mešita je místem, kde se lidé shromažďují, aby zkoumali vše, co se týká sociálních, kulturních a politických problémů. Kostely a mešity spojuje snaha pomoci potřebným lidem. Poskytují azyl i duchovní porozumění.

iva TN.cz