cestování po Evropě

Slovensko zařadí ČR mezi červené země! Po návratu bude nutný test

Testování
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Martin Klícha
Martin Klícha, Kateřina Sejková
Publikováno 14. 9. 2020
Téma:

Slovensko zařadí Českou republiku mezi červené země. Znamená to, že Slováci vracející se z českého území budou muset předložit negativní test, anebo nastoupit do karantény. Nové nařízení začne platit od pátku 18. září.

Výjimka platí pro pendlery pracující ve vzdálenosti do 30 kilometrů od slovenských hranic, pro studenty, pedagogy, výzkumníky, farmáře, zdravotníky, sociální pracovníky a pracovníky kritické infrastruktury, některé sportovce a umělce. Ostatní musí předložit negativní test, který nesmí být starší než 72 hodin, anebo nastoupit do pětidenní karantény.

 

Od pondělí je nově Česko i na švýcarském seznamu rizikových zemí. Pro cestující z ČR platí povinnost 10denní karantény po vstupu na švýcarské území. Negativní test nestačí. Tranzit přes území Švýcarska je povolen, musí však být uskutečněn do 24 hodin od vstupu do země.

 

Do karantény nemusí osoby, které přepravují zboží, jejichž činnost je urgentně nutná (pracovníci ve zdravotnictví, pracovníci v oblasti bezpečnosti a ochrany veřejného pořádku, pracovníci mezinárodních organizací a zastupitelských úřadů), které z naléhavých pracovních nebo medicínských důvodů přijíždějí denně nebo maximálně na pět dní, které se v některé z rizikových zemí zdržovaly jako pasažéři v tranzitu po dobu max. 24 hodin.

 

Od úterý zařadilo Nizozemsko na seznam rizikových oblastí Prahu. Lidé, kteří přijíždějí do země a pobývali předtím v Praze, musí povinně do desetidenní karantény. Nařízení se týká i těch, kteří nemají žádné příznaky nákazy, nebo měli negativní test na Covid-19. Cestujících z ostatních oblastí Česka se opatření netýká.

 

 

Ministerstvo zdravotnictví v pondělí aktualizovalo cestovatelský semafor. Autonomní oblast Kanárské ostrovy se s aktualizací seznamu zemí přiřadila ke zbytku Španělska. Tam dlouhodobě testy odhalí za den více než 100 nových případů na 100 000 obyvatel. Na české občany se tak po návratu z těchto oblastí do ČR stále vztahuje povinnost podstoupit do 72 hodin na území ČR test.

 

Naopak Rumunsko se vrací mezi země s nízkým rizikem nákazy koronavirem. Stabilně tam přibývá kolem 83 až 85 případů na 100 000 obyvatel. Chorvatsko zůstává také pod 100 případy na 100 tisíc obyvatel. Situace se naopak zhoršila ve Francii, cestu tam by měli lidé podle ministerstva dobře zvážit.

 

 

"Vzhledem k současné situaci ohledně zvýšeného výskytu onemocnění v evropských zemích doporučujeme všem občanům ČR dobře zvážit cestování do rizikových oblastí, které mají vyšší počty případů onemocnění. Při cestách je nutné dbát na ochranu sebe a svého okolí a řídit se důsledně pravidly v dané zemi," uvedla hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová.

 

Pokud se lidé vrací z rizikových oblastí, mají povinnost po návratu informovat hygienickou stanici a podrobit se testu na Covid-19, výsledek pak musí do 72 hodin od příjezdu do Česka opět oznámit příslušné krajské hygienické stanici.

 

Jaká je situace pro Čechy v Německu, zjistíte ve čtvrteční reportáži TV Nova:

TN.cz