Šíření koronaviru

Nový lék na Covid-19? Experti testují africké byliny, schválila to WHO

Koronavirus - 4
Zdroj: Profimedia
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
22.9. 2020 5:40
Téma:

Světová zdravotnická organizace (WHO) schválila protokol o testování afrických bylinných přípravků jako potenciálního léku na Covid-19. Tento krok přišel poté, co se koronavirem nakazilo po celém světě více než 30 milionů lidí.

Odborníci se začali zabývat otázkou, zda by tradiční medicína mohla být účinným prostředkem v boji proti koronaviru i dalším chorobám. "Právě jakékoli tradiční prostředky, které experti považují za účinné, by se následně mohly vyrábět rychleji a ve větším množství,“ píše BBC.


Ke schválení testování bylin došlo několik měsíců poté, co se s velkým opovržením setkal návrh madagaskarského prezidenta Andryho Rajoelina, který propagoval jako lék nápoj obsahující pelyněk – rostlinu, která má prokázané účinky při léčbě malárie.

 


Experti ze Světové zdravotnické organizace a jejich kolegové proto v sobotu schválili protokol pro třetí fázi klinického testování bylinných léků na koronavirus. "Třetí fáze obvykle testuje bezpečnost a účinnost léků na větších skupinách lidí,“ tvrdí odborníci.


"Pokud se produkty tradiční medicíny ukáží jako bezpečné a účinné, WHO poté doporučí, aby se vyráběly ve velkém,“ řekl ředitel Prosper Tumusiime. Nezmínil se však konkrétně o nápoji Covid-Organics, který prezident Madagaskaru propagoval.


WHO na tomto výzkumu spolupracuje s Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí v Africe a Komisí pro sociální věci Africké unie.


"Pandemie koronaviru, stejně jako vypuknutí eboly v západní Africe, umocnil potřebu posílit zdravotní systém a urychlit výzkumné a vývojové programy,“ dodal Tumusiime.

TN.cz