Michal Šmarda

Budoucí ministr Šmarda: Úspěšný starosta a vášnivý sportovec

Na postu ministra kultury má vystřídat spolustraníka Antonína Staňka. Je čerstvým místopředsedou sociální demokracie a více než osm let je starostou Nového města na Moravě. Řeč je o Michalu Šmardovi.

Michal Šmarda nemá žádné velké zkušenosti s resortem kultury, přesto byl na tento post nominován sociální demokracií. I při pátečním setkání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) zaznělo, že by byl Šmarda vhodnější pro ministerstvo pro místní rozvoj. "Budu muset přesvědčit koaliční i opoziční poslance a také odbornou veřejnost, že to zvládnu," řekl Šmarda.


Třiačtyřicetiletý Michal Šmarda se narodil 6. července 1975 v desetitisícovém Novém městě na Moravě v kraji Vysočina. Patří mezi dlouholeté členy strany, do ČSSD vstoupil jako osmnáctiletý v roce 1993. Se svým rodištěm nakonec spojil i svou politickou kariéru. V roce 2006 se stal městským zastupitelem, od roku 2010 je starostou.


Sociální demokracie za tu dobu v obecních volbách ve městě posílila z 21,47 procenta v roce 2010 na 38,04 procenta, kterých v roce 2018 Šmarda dosáhl na společné kandidátce své strany a nezávislých kandidátů.

 


Krátce byl i krajským zastupitelem, kdy nastoupil jako náhradník. V následujících krajských volbách však již neuspěl. Je čerstvým místopředsedou sociálních demokratů. Ve funkci je od prvního března 2019.


Podle rozhovoru pro Žďárský deník se Šmarda postu starosty zřejmě vzdá, aby zvládl veškeré nároky jako šéf ministerstva kultury. Chce ale zůstat v městské radě a zastupitelstvu.


Šmarda je ženatý a má tři děti, domluví se anglicky a rusky. Absolvoval gymnázium ve svém rodném městě. Je mužem mnoha zájmů, mezi jeho oblíbené činnosti patří cestování, historická a sci-fi literatura a film, cyklistika, lyžování, divadlo a astronomie. Věnoval se poradenství, pracoval i jako asistent sociálnědemokratických politiků.
 

Podívejte se na reportáž TV Nova o situaci kolem demise ministra Staňka:

rod TN.cz