Germánské runy

Nový objev přepíše učebnice. Čeští vědci objevili první slovanské písmo

Nález nejstaršího písma u Slovanů - 1
Zdroj: muni.cz
Prvním písmem Slovanů dle vědců nebyla hlaholice
Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Aktualizováno 11:34
11.2. 2021 11:33
Téma:

Archeologům z Masarykovy univerzity v Brně se podařil jedinečný objev. Ve zkoumané lokalitě u Břeclavi, kterou připisují starým Slovanům, spolu s keramikou objevili také zvířecí žebro s nápisem ve starogermánských runách. Jde tak o nejstarší doklad písma u Slovanů. Takový nález může přepsat učebnice dějepisu. Doposud se mělo za to, že nejstarším slovanským písmem je tzv. hlaholice.

První staroslovanské písmo, hlaholici, na Moravu z Byzance přinesli věrozvěsti Konstantin (nebo také Cyril) a Metoděj. Tak nás to už léta učí v hodinách dějepisu. Přelomový objev archeologů Masarykovy univerzity ale dokazuje, že to není tak docela pravda.

 

V lokalitě Lány u Břeclavi objevili spolu s keramikou tzv. pražského typu, která je spojována se Slovany, také zvířecí žebro s vyrytým nápisem ve starogermánských runách. Podle odborníků jde o jedinečný nález a doklad nejstaršího písma používaného Slovany.

 

"Popsanou kost, kterou jsme našli při výzkumech v roce 2017, podrobně prozkoumal mezinárodní tým složený z vědců z České republiky, Rakouska, Švýcarska a Austrálie a zjistil, že se jedná o nejstarší nápis nalezený u Slovanů, což je nebývalý úspěch nejenom v rámci výzkumů v České republice, ale v celé Evropě," popsal vedoucí Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty MU Jiří Macháček, který mezinárodní vědecký tým také vedl.

 

 

Nalezená kost byla podrobena nejmodernějšímu vědeckému výzkumu, který její stáří potvrdil. "Z analýz vyplývá, že kost pochází z tura domácího, který žil okolo roku 600 našeho letopočtu," přiblížila Zuzana Hofmanová, členka vědeckého týmu z University of Fribourg ve Švýcarsku.

 

Vyryté znaky určil odborník na starogermánské jazyky Robert Nedoma z vídeňské univerzity jako tzv. starší futhark. Jde o runové písmo Germánů. Jeho abecedu tvořilo 24 znaků, posledních sedm z nich bylo vyryto na nalezeném žebru. Odborníci odhadují, že se jednalo spíše o učební pomůcku než konkrétní nápis.

 

 

V současné době mají evropští vědci k dispozici pouze 17 kompletních či částečně dochovaných nálezů tohoto písma. "To, že jde o nejstarší doklad písma u Slovanů, je samozřejmě zajímavé pro téměř 300 milionů lidí, kteří mluví některým ze slovanských jazyků," tvrdí Macháček.

 

Runy starých Germánů ale zná také celá řada fanoušků počítačových her nebo fantasy knih. Starogermánský futhark se objevil například v sérii Pán prstenů. Unikátní nález plánují archeologové po skončení výzkumů vystavit pro veřejnost v prostorách Masarykovy univerzity.

 

GALERIE: Nález nejstaršího písma u Slovanů

1
/
6
Zdroj: muni.cz
Nález nejstaršího písma u Slovanů - 2

TN.cz