lotosový porod

Nový porodní trend šokuje! Dítě žije s placentou v kyblíku!

Lotosový porod
Zdroj: Instagram/the_birth_house
Nový trend šokuje i lékaře
Téma:

Porod je jednou z nejkrásnějších chvílí v životě každé ženy. A s tím, jak postupují lékařské metody, rozšiřují se také různé porodnické trendy. Jenže některé jsou hodně podivné, třeba ta, které se říká lotosový porod. Píší o něm tvnoviny.sk.

Časy, kdy byla placenta považována za medicínský odpad, se pomalu stávají minulostí. V posledních letech přicházejí maminky s novými způsoby, jak využít placentu i pupeční šňůru. Tento postup se odráží i v nových porodních trendech - rodiče mají zájem o duchovnější a metafyzickou zkušenost. A to se týká nejen porodu, ale i období po něm.

 

Příkladem je tzv. lotosový porod, který je rozšířený mezi mladými rodiči. Principem je nepřestřihnutí pupeční šňůry, a dítě je tak spojené s placentou do té doby, než se pupeční šňůra sama oddělí. Popularita lotosového porodu roste, protože jsou rodiče přesvědčení, že spojení dítěte s placentou má téměř magické výhody. Měli by si však dát pozor.

 

Zdravotníci varují, že je to nejen riskantní, ale i vědecky nesprávné. Píší tvnoviny.sk s odkazem na ATTN. Dítě je totiž spojené s orgánem, který odumřel.

 

 

Předpokládá se, že lotosový porod vychází z tradiční východní medicíny. Jeho zastánci tvrdí, že podporuje vytvoření silnější vazby mezi matkou a dítětem. Taky jsou přesvědčeni, že pomáhá dětem bojovat s infekcí, žloutenkou a chorobami imunitního systému tím, že ho udržuje připojené ke krvi matky.

 

 

Po narození placenta dodává dítěti kyslík ještě nejméně pět minut," řekla Adele Allenová, která sama lotosový porod praktikovala. "Dokud placenta pulzuje, tak skrze ni prochází kyslík a také drahocenné živiny, jako jsou železo či kmenové buňky. Ty dítěti poskytují optimální šanci na přežití a růst. Když ale hned po porodu přestřihneme pupeční šňůru, riskujeme ztrátu vzácné výměny tekutin a kyslíku," dodala Adele.

 

 

Někteří lékaři jsou ale skeptičtí. Gynekoložka Jennifer Gunterová s Adele nesouhlasí: "Proč by někdo s chápáním moderní mikrobiologie podpořil myšlenku dítěte spojeného s mrtvou a rozkládající se tkání, která by mohla být zdrojem infekce?"

 

 

Lékařka v tom není sama, také gynekoložka Amy Tuterová popsala lotosový porod jako bizarní praxi bez jakéhokoli přínosu a značného rizika v podobě masivní infekce. "Když se na to podívám z historického hlediska, placenta byla vždy likvidována. Pokud by měla být po porodu prospěšná, nestalo by se to normou," dodala Gunterová.

mom TN.cz