Předčasný konec?

Sílí hlasy po Trumpově rychlém odvolání, přidávají se i vrcholní politici!

Ilustrační snímek
Téma:

V zámoří sílí hlasy volající po okamžitém konci prezidenta Donalda Trumpa v úřadu. A to buď prostřednictvím 25. dodatku americké ústavy nebo takzvaného impeachmentu. Mluví o tom už i vrcholní politici.

Ve čtvrtek večer našeho času k tomuto kroku vyzvala demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Přidala se tak ke svému kolegovi ze Senátu Chucku Schumerovi.

 

Pelosiová řekla, že zákonodárci mohou přistoupit k impeachmentu (ústavní žalobě) proti Trumpovi, pokud nebude jednat viceprezident Mike Pence a nevyužije 25. dodatku americké ústavy. Ten umožňuje odebrání pravomocí prezidentovi a jejich převedení na viceprezidenta. Agentura Bloomberg ale upozorňuje, že aby mohl být dodatek aktivován, je třeba také podpora většiny Trumpova kabinetu.

 

"Prezident podnítil ozbrojené povstání proti Americe," řekla mimo jiné Pelosiová, podle níž je Trump "nebezpečný člověk, který by neměl zůstat nadále v úřadu".

 

 

"I když zbývá jen 13 dní, každý den může být pro Ameriku hororovou show," prohlásila Pelosiová. Spolu se Schumerem jsou prý připraveni Trumpa obvinit i podruhé. Žádný prezident v historii USA nebyl ústavně žalován dvakrát.

 

Mike Pence obdržel dopis podepsaný 17 demokratickými členy sněmovního soudního výboru s výzvou k využití 25. dodatku. Guvernér Marylandu Larry Hogan k tomu dodal, že "není pochyb o tom, že by na tom Amerika byla lépe, kdyby prezident rezignoval nebo byl odvolán z funkce".

 

Násilí v budově Kapitolu, kde sídlí americký Senát i Sněmovna reprezentantů, odsoudil ve čtvrtek znovu i Trumpův nástupce Joe Biden. Nepokoje, při nichž zahynuli čtyři lidé, označil za jeden z nejtemnějších dnů amerických dějin.


K útoku na Kapitol se vyjádřili i někteří čeští politici:

pez TN.cz