Pozor na pusu!

Nový přísný zákon, za "polský koncentrák" hrozí 3 roky vězení

Polský senát schválil kontroverzní zákon, který přísně trestá jakékoliv spojování Poláků s holocaustem. Tomu, kdo by třeba koncentrační tábor Osvětim označil za "polský koncentrační tábor", hrozí až tříleté vězení. Proti zákonu protestovaly USA a Izrael.

V polském senátu pro zákon zvedlo ruku 57 senátorů, proti bylo 23 a 2 se hlasování zdrželi. Podle zákona by tomu, kdo nacistické tábory na okupovaném území Polska za 2. světové války označí za "polské", hrozí až tříleté vězení.

 

O víkendu se proti zákonu ohradil premiér Izraele Benjamin Netanjahu. "Nemůžete změnit historii a holocaust nelze popřít," uvedl Netanjahu. Ministr školství Izraele, do jehož agendy spadá také podpora židovské diaspory, Naftali Bennett upozornil, že je historickou skutečností, že tábory v Polsku vymysleli, vyprojektovali, postavili a provozovali Němci.

 

"Historickou skutečností také je, že mnoho Poláků pomáhalo s vražděním Židů, vydávalo je, zneužívalo a dokonce během holocaustu zabíjelo," upozornil ministr Bennett.

 

 

Zákon se nelíbí také Američanům. Mluvčí ministerstva zahraničí Poláky vyzvala, aby jej ještě zvážili, protože podle USA omezuje svobodu slova. To Poláci odmítají.

 

Poláci ale kritiku odmítají a uvádí, že jen brání historickou pravdu a své dobré jméno v zahraničí. Náměstek ministra spravedlnosti Patryk Jaki uvedl, že reakce Izraele je právě důkazem, jak potřebný zákon je.
 

vbo TN.cz