prezidentská gratulace

Nový rekord: Z Američanů byla ve vesmíru nejdéle žena

Američanka Peggy Whitsonová na ISS
Zdroj: NASA
Téma:

Americká astronautka Peggy Whitsonová přepisuje historii, od pondělí je rekordmankou Spojených států v celkovém počtu dní strávených ve vesmíru. Překonala rekord Jeffa Williamse, který ve vesmíru strávil 534 dní. Mimo Zemi byl nejdéle ruský kosmonaut Gennadij Ivanovič Padalka, který byl ve vesmíru dlouhých 878 dní.

O tom, že kosmonautika není čistě mužským světem, již není pochyb. Rekord ve Spojených státech za nejvíce času mimo naší Zemi nyní přešel na Peggy Whitsonovou, která je ve vesmíru již déle než 534 dní, 2 hodiny a 48 minut.

 

Doposud držel americký rekord Jeff Williams. Whitsonová je také první ženou, která velí na Mezinárodní vesmírné stanici velení má již podruhé. Whitsonová je také ženou, která uskutečnila nejvíce výstupů do volného prostoru mimo bezpečí vesmírných plavidel.

 

Absolutní rekord drží Gennadij Ivanovič Padalka, který mimo Zemi strávil celkem neuvěřitelných 878 dní, 11 hodin a 29 minut.

 

 

Už v 10:00 EDT (16:00 našeho času) se uskuteční speciální hovor z Oválné pracovny na ISS, při kterém budou prezident Donald Trump, Ivanka Trumpová a astronautka Kate Rubinsová rekordmance gratulovat. Celý hovor bude NASA vysílat živě.

 

Whitsonová aktuálně působí na ISS a až její mise skončí, rekord vyroste na více než 650 dní.

Související témata:
TN.cz