Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 11.4. 2018 14:13
státní návštěva

Nový slovenský premiér Pellegrini přijel do Česka

Peter Pellegrini
Zdroj: ČTK

Český premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) přijal v Kramářově vile nového předsedu slovenské vlády Petera Pellegriniho. Budou spolu diskutovat o tématech česko-slovenských vztahů i o spolupráci na mezinárodní úrovni, po zhruba dvouhodinové schůzce by měli předstoupit před novináře. Pellegrini je na první oficiální návštěvě Česka od březnového nástupu do úřadu.

Babiš uvítal Pellegriniho v zahradě vily, odkud se pak přesunuli k jednání do sídla českých premiérů. V české delegaci byla také ministryně financí Alena Schillerová (za hnutí ANO).

 

Babiš a Pellegrini by měli diskutovat mimo jiné o přeshraniční dopravě nebo o obranné spolupráci. Zabývat se budou také otázkami spolupráce v Evropské unii či visegradské skupině, kterou vedle Česka a Slovenska tvoří Polsko a Maďarsko. Politici by měli mluvit také o letošních společných oslavách kulatých výročí, která se týkají bývalého Československa.

 

Po jednání s Babišem čekají Pellegriniho také schůzky s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) a předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD). S prezidentem Milošem Zemanem Pellegrini v Praze jednat nebude, setkal se s ním minulý týden, když byl Zeman na návštěvě Slovenska.

 

Pellegrini se novým předsedou slovenské vlády stal poté, co kvůli politické krizi po zavraždění novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky rezignoval v polovině března tehdejší premiér Robert Fico. Pellegrini, který je místopředsedou Ficovy strany Směr-sociální demokracie, v bývalé vládě zastával pozici vicepremiéra.

ČTK