ostrý protest

Nový zákon může zničit národní parky. Umělci poslali drsný vzkaz

Poslanci rozhodují o nových pravidlech pro české národní parky. Na stole jim leží dvě verze zákona. Jedna už Poslaneckou sněmovnou prošla. Druhou upravili senátoři, kteří chtějí, aby obce měly více pravomocí.

Zákon o ochraně přírody vyvolává ostrou debatu. V novele o ochraně přírody chce Senát změnit pasáž o účelu národních parků, zvýšit práva tamních obcí a zrušit patnáctileté moratorium na rozdělování parků do jednotlivých zón podle stupně ochrany. Kritici tvrdí, že úpravy by mohly vést až ke konci národních parků jako nejcennějších chráněných území.

 

Na druhé straně jsou odpůrci sněmovního znění, kteří se naopak obávají dopadů normy zejména na šumavské obce, hrozilo by podle nich v nejzazším případě i jejich vylidnění.

 

Odpoledne tedy konkrétně krátce před čtvrtou hodinou by měl ve Sněmovně vystoupit se svým projevem také prezident Miloš Zeman. Ten podporuje verzi Senátu. 

 

 

Poslaneckou verzi naopak podpořili někteří umělci. "Prosím nedopusťte likvidaci národních parků a přikloňte se při hlasování k původní sněmovní verzi, která je mnohem šetrnější," vyzvala zpěvačka Lenka Dusilová. "Přehlasujte Senát," podpořil ji zpěvák Dan Bárta.

 

"Na záchranu národních parku řeknu jednu větu. Když vědomě zničíme svoje kořeny, tak nemáme šanci vyrůst," přidala se herečka Ivana Jirešová.

 

"Pojďme se trochu zamyslet nad tím, jestli naše působení na týhle planetě by nemohlo bejt trochu vůči přírodě přece jenom jako sympatičtější," podpořil druhý z návrhů zpěvák Matěj Ruppert.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

mom/František Bůžek TN.cz