omezení zbraní

Nový Zéland chce po strašlivém útoku zakázat útočné pušky

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová při projevu
Zdroj: Profimedia
Téma:

Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová po strašlivém útoku ve dvou mešitách, při kterém zemřelo 50 lidí, oznámila, že hodlá zpřísnit zákony o držení zbraní a zakázat tak útočné pušky a poloautomatické zbraně.

Zákon upravující držení zbraní na Novém Zélandu vešel v platnost v roce 1983, od té doby už podle premiérky neprošel zákon žádnými většími změnami. "15. března jsme byli svědky teroristického útoku, který ukázal na slabiny novozélandského zákona o zbraních," cituje agentura Enex Ardernovou.

 

Podlé ní všichni lidé na Novém Zélandu, kteří drží zbraně legálně nebo se nikdy žádné nedotkli, budou souhlasit s tím, že je čas zrušit masovou dostupnost zbraní.

 

Premiérka oznámila, že hodlá zakázat všechny vojenské poloautomatické zbraně a útočné pušky, dále zásobníky na velké množství munice, součástky, díky kterým by se daly přestavět jakékoliv zbraně na vojenské útočné zbraně, a všechny součástky, které by umožnily zbraním střílet dávkou.

 

 

Ve zkratce chce Ardernová zakázat vše, co bylo použito při strašlivém útoku ve dvou mešitách. Na úpravách zákona se intenzivně pracuje, projednávat by se měl už 11. dubna.

 

Na reportáž TV Nova se můžete podívat zde:


 

klma TN.cz