Koronavirus ve světě

Epicentrem pandemie je nyní Latinská Amerika. Nejhůř je na tom Brazílie

Téma:

Počet nakažených koronavirem na celém světě přesáhl pět milionů a šest set tisíc lidí. Skoro dva a půl milionu infikovaných se z nemoci vyléčilo. Přes 350 tisíc lidí naopak zemřelo. Novým ohniskem pandemie se teď prý stala Latinská Amerika.

Epicentrem tamní nákazy je Brazílie. Zároveň je i druhou nejvíce zasaženou zemí na světě. Počet nakažených se tam blíží 400 tisícům, 25 tisíc infikovaných už zemřelo.


Prezident Jair Bolsonaro nemoc dlouhodobě bagatelizuje a odmítá i dodržování rozestupů. S obrovským náporem se potýká tamní zdravotnictví. Lékaři nestíhají poskytovat péči všem hospitalizovaným.


"Zaznamenali jsme dvojnásobný nárůst počtu hospitalizovaných a máme jen polovinu zdravotníků. A stejná situace je v 90 % zdravotnických zařízení,“ uvedla viceprezidentka unie zdravotních sester Libia Bellusciová.

 


Země se také potýká s akutním nedostatkem ochranných prostředků pro lidi v první linii. "Situace je tragická. Zdravotníci používají stejné ochranné pomůcky stále dokola. Vláda zavinila smrt nespočtu lidí. Jen ve státě Rio zemřelo 39 zdravotních sester," zlobí se Bellusciová.


Protestovat proti postupu vlády vyrazili také lidé v Chile. Naléhali na kabinet, aby poskytl rodinám v nouzi potraviny a základní věci denní potřeby.


"Museli jsme se zmobilizovat. Nejsme tady ve slumech chráněni. Nemáme dostatek jídla a roste nezaměstnanost. Lidé, kteří tady žijí, byli ale zvyklí pracovat každý den,“ popsala jedna z místních obyvatelek.


Každý, kdo mohl, přinesl suroviny do polní kuchyně, kde místní alespoň uvařili polévku, o kterou se dělili s ostatními.

Filip Šusta, ls TN.cz