vývoj mezd

O 21 tisíc více. Takhle v ČR vyrostla průměrná mzda! Dosáhnete na ni?

Práce
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Ilustrační snímek
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 28. 8. 2020
Téma:

Vzhledem k permanentnímu růstu cen se pocitově může zdát, že platy v Česku zůstávají netknuté, údaje Českého statistického úřadu však ukazují opak. Průměrná mzda od začátku tisíciletí vzrostla o více než 150 procent. Zatímco tenkrát činila jen něco málo přes 13 tisíc korun, o dvě desetiletí později překročila 34 tisíc korun.

Česká republika zaznamenává každoroční růst průměrné hrubé mzdy. V roce 2000 činila pouhých 13,2 tisíc korun, což je částka, kterou si dnes už málokdo umí na své výplatní pásce představit. Hranici 20 tisíc hrubého průměrná mzda poprvé překročila v roce 2007 a 30 tisíc až v roce 2018.

 

Předminulý rok tak činila průměrná mzda necelých 32 tisíc korun. Aktuální statistická ročenka Českého statistického úřadu (ČSÚ) pracuje pouze s údaji do roku 2018 a na nové se stále pracuje. Nicméně růst mezitím pokračoval dál a v prvním čtvrtletí letošního roku se průměrná mzda vyšplhala na 34 tisíc korun.

 

Průměrná hrubá mzda podle odvětví

 

Během dvou dekád tak vzrostla o 158 procent, tedy jedenapůlnásobně. Významně si polepšily především profese v oblasti ICT. V roce 2000 u nich průměrná mzda činila 22 tisíc, zatímco v roce 2018 to bylo už 55,5 tisíc korun. Na vývoj u dalších povolání se můžete podívat na obrázku výše.

 

Anketa

Dosáhnete na průměrnou mzdu?

Hlasovalo 2539 lidí.
 

 

Řídící pracovníci v ICT a oblasti lidských zdrojů a nejvyšší představitelé firem patřili k nejlépe placeným profesím v roce 2018. Mezi nejhůře placenými byli například pracovníci ostrahy nebo uklízeči, dále také pekaři, prodavači a cukráři.

 

Co se týče vzdělání, nejvyšší výdělky měli vysokoškoláci a naopak nejnižší lidé se základním či nedokončeným vzděláním. Nutno dodat, že podle ČSÚ Česká republika stále patří mezi země, kde jsou největší rozdíly mezi platy mužů a žen.

 

 

Je samozřejmě nutné mít na paměti, že průměrná mzda v sobě zahrnuje jak velmi vysoké platy, tak velmi nízké platy, takže bývá výsledné číslo poněkud zkreslené. Proto se vedle ní uvádí i medián mezd, který označuje hodnotu, jež je přímo uprostřed. Pokud nějaký zaměstnanec pobírá medián mezd, znamená to, že polovina všech ostatních bere víc než on a polovina méně.

 

V roce 2018 tento medián činil 29 184 korun. V roce 2020 se o mnoho nezvýšil - v prvním čtvrtletí se jednalo o částku 29 333 korun. Výše mediánu mzdy se znatelně liší podle toho, zda se jedná o muže či ženu. Rozdíly jsou ale i mezi různými věkovými skupinami, jak je patrné z obrázku níže.

 

Mediány hrubých mezd v roce 2018

Související témata:
TN.cz