Oblíbená tradice

O Mikuláše je obrovský zájem. Objednávky již někteří nepřijímají

Téma:

Do Mikulášské nadílky zbývá ještě více než týden, ale pokud je chcete objednat pro své děti, tak budete mít nejspíš problém. Skupinky, které se této činnosti pravidelně věnují, mají totiž většinou plno a další objednávky už nepřijímají.

5. prosince jsou ulice plné masek andělů, Mikulášů a čertů. Za dětmi pravidelně chodí s kamarády i pan Petr z Kadaně. Na nezájem ze strany rodičů si rozhodně nestěžují. Naopak. "Objednávky máme již obsazeny," uvedl Petr Stehlík.

 

Také půjčovny kostýmů hlásí, že masky už nejsou. "Možná dva kousky by se tam našly, ale jinak je to už všechno zamluvené," řekla Hana Prošková z mostecké půjčovny kostýmů.

 

 

Zatímco v minulém století děti v nadílkách dostávaly brambory, ovoce a samozřejmě i uhlí, dnes je rodiče obdarovávají něčím jiným. "Dnešní trend je takovej, že rodiče dávaj strašně, strašně velké dárky dětem, tzn. Iphone, tablety a možná někdy i čtyřkolky," uvedl Roman Čermák, který dělá čerta. 

 

Podle psychologů většina dnešních dětí nezná tradice a čert je tak brán jako strašák a výchovný prostředek. To může způsobit i trauma. "Navíc asi ta dokonalost masek dnes způsobuje někdy až stavy úzkosti i v dospělých lidech," řekla psycholožka Sáva Arabadžijeva.

 

Pokud příští rok chcete pro své ratolesti objednat čerta a Mikuláše, začněte ho shánět alespoň půl roku dopředu.

reg/Jitka Fárová TN.cz