o nás bez nás

O porodech rozhodují jen muži? Ministr zdravotnictví sklízí kritiku

Otevření Centra porodní asistence
Zdroj: Vláda ČR
Téma:

V úterý bylo v Praze otevřeno historicky první Centrum porodní asistence v České republice. Politici tak reagují na poptávku žen po vyšším komfortu rodiček, které si stěžují na přístup zdravotníků ve velkých porodnicích. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zveřejnil fotografii ze slavnostního otevření, nad kterou ale zůstává spoustě lidem rozum stát. Na smínku z akce totiž není k vidění jediná žena.

V Česku vzniklo první Centrum porodní asistence, které má zvýšit kvalitu porodních služeb a zajistit komfort nastávajících maminek. V Centru budou porody probíhat pouze pod vedením porodní asistentky. Na každou rodičku bude jedna asistentka, ta povede předporodní péči i samotný porod. V blízkosti však bude z důvodu případných komplikací k dispozici i lékař.

 

"Porod povede porodní asistentka, ale lékař bude vždy připraven okamžitě zasáhnout, bude-li to zapotřebí," sdělil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Podle Vojtěcha je prioritou především maximální komfort rodičky.

 

I když mnoho žen nápad vítá, ministr zdravotnictví po zveřejnění fotografie ze slavnostního otevření sklidil kritiku. Na snímku z akce totiž není ani jedna žena.

 

"To vypadá, že budou konečně rodit muži," směje se jedna z komentujících žen. "Pane ministře, nepřijde vám zvláštní, že nevidíme žádnou ženu? Ono by to bylo zarážející úplně u jakéhokoli tématu, ale zde to krásně odráží to, jakým způsobem a z jaké pozice se v České republice k porodnictví přistupuje," diví se další.

 

 

"Možná že na této fotce jsme se náhodou sešli jen muži, ale mohu vás ujistit, že téma porodních center a vůbec zvyšování kvality služeb v porodnicích velmi úzce konzultujeme s porodními asistentkami,“ bránil se ministr.

 

 

"Víte, pane ministře, my ženy bychom rády místo, kde budeme rodit my. My, ženy. Nikoli že to provede porodní asistentka a vymysli to banda chlapů,“ oponuje uživatelka. Necelé dvě hodiny na to už ministr ve snaze uklidnit rozbouřené ženy sdílel genderově vyváženou fotografii.
 

 


 

mj TN.cz