chybějící personál

V domě pro seniory na Vysočině jsou nakažení všichni. Kdo se postará?

David Pik
David Pik , Petra Bílková
Publikováno 30. 3. 2020
Téma:

Ve speciálním domově pro seniory trpící demencí v Břevnici u Havlíčkova Brodu shánějí urgentně personál, který by zabezpečil chod zařízení. Během víkendu se celkem u 30 lidí - klientů domova i ošetřovatelů - objevila nákaza koronavirem. Zařízení potřebuje 6 až 10 lidí. Po dopoledním jednání s Ústředním krizovým štábem a vládou je ale jasné, že je Kraj Vysočina bude muset zatím najít vlastními silami.

Jedna z klientek domova zemřela. Šlo o 77letou ženu. Dalších 19 seniorů je nakažených. Koronavirus má navíc i 10 tamních ošetřovatelů. Situace je kritická.

 

"My v tuhle chvíli sháníme dobrovolníky, potřebujeme mediky, zdravotní sestry. Lépe by bylo, kdyby to byl personál, který je vyškolený na práci v infekčním prostředí," říká Hana Hlaváčková, ředitelka Domova pro seniory Havlíčkův Brod.

 

 

V tuto chvíli jsou služby v domově zabezpečené pouze v řádu několika desítek hodin. "Máme obsazené služby na dnešek, do zítra do rána a uvidíme, co bude potom dál," dodává. Armáda z kapacitních důvodů pomoc zatím odmítá. Ani převoz klientů do jiných zařízení se nejeví jako reálný. Jedná se totiž o seniory s těžkými demencemi, jejichž adaptace na nové prostředí je složitá.

 

Po dopoledním jednání s vládou je ale jasné, že kraj  jako zřizovatel domova bude muset nový personál sehnat vlastními silami. Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina, uvažuje o oslovení dobrovolníků, případně hasičů.

 

 

Podle vedení se nákaza do domova dostala od některé z návštěv, a to na začátku března. V domově platí přísná hygienická opatření. Ošetřovatelé pracují v ochranných oblecích a do spaloven se denně odváží kontaminovaný materiál. Vše se neustále dezinfikuje.

 

Jedna z klientek domova je ve vážném stavu v havlíčkobrodské nemocnici. Zbylých 18 nakažených seniorů zůstává přímo v domově. 

 

Od pondělí musí všechny domovy seniorů testovat nové klienty. Více podrobností v reportáži TV NOVA:

Související témata:
TN.cz