Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

kvůli azylu

O věku lhaly tisíce uprchlíků, odhalily je testy zubů a kloubů

Mladí migranti. Ilustrační
Zdroj: Profimedia
migranti, uprchlíci

Do Švédska přijelo v letech 2015 a 2016 více než 80 000 migrantů. Téměř sedm tisíc z nich tvrdilo, že jsou nezletilí, nebylo tomu ale tak. Bylo jim více než osmnáct let.

Úřady měly o věku mladíků podezření. Nechaly tedy věk uprchlíků ověřit. Odborníci přezkoumali s pomocí rentgenu jejich zuby moudrosti a magnetickou rezonancí jejich kolenní klouby. Napsal o tom deník The Local.

 

Věk zkoumali u 7858 migrantů. Podezření se jim potvrdilo u 6628 z nich. U 112 dalších si nejsou zcela jisti, ale pravděpodobně byli starší, než 18 let. Uprchlíci lhaním o svém věku chtěli docílit toho, aby v zemi získali azyl.

 

 

Nedospělí migranti bez doprovodu rodičů mají v Evropě větší šanci získat azyl a řadu dalších výhod. Příklad Švédska naznačuje, jak často je toto pravidlo zneužíváno. Podobnou situaci řešili loni i v Dánsku. O věku tam podle úřadů lhaly tři čtvrtiny testovaných žadatelů o azyl.

 

"Oni dost často vůbec nevědí, kolik jim je, protože v jejich zemích se věk nebere v úvahu," uvedla Eva Singerová z Dánské rady pro uprchlíky. Stejný problém trápí také úřady ve Francii a Velké Británii.

ham TN.cz