výstraha ČHMÚ varuje

Na Česko se žene orkán: Hrozí pády stromů, problémy na silnici

Téma:

Česko zasáhne o víkendu silný vítr, varují meteorologové. Výstraha platí pro celé území, vítr může způsobit pády stromů a komplikace v dopravě. Odborníci nedoporučují podnikat horské túry a nevydávat se do hřebenových partií.

Celé území republiky zasáhne podle meteorologů o víkendu silný vítr. Výstraha přetrvá až do pondělí. Na horách může v noci na pondělí dosáhnout až síly orkánu, pak bude slábnout. "V sobotu bude na celém území České republiky jihozápadní až západní vítr dosahovat v nárazech rychlosti 15 až 25 m/s (55 až 90 km/h), na horách kolem 30 m/s (kolem 110 km/h)," uvádí Český hydrometeorologický ústav.

 

"V neděli v ranních hodinách bude vítr zeslabovat a opět zesílí v odpoledních hodinách, největší nárazy očekáváme v noci z neděle na pondělí, a to 20 až 25 m/s (70 až 90 km/h), na horách 30 až 35 m/s (110 až 125 km/h). Během pondělí bude vítr opět zeslabovat," upřesňují meteorologové. Pravděpodobnost výskytu v celé republice je vyšší než 50 %. Výstraha potrvá až do pondělí.

 

Vítr může podle meteorologů poškodit stromy a lesní porosty, může napáchat i menší škody na budovách. Odborníci také varují před nebezpečím úrazů způsobených uvolněnými předměty a zlomenými větvemi. Nevylučují ani dopravní komplikace.

 

 


ČHMÚ doporučuje zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky. Lidé by měli dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel. Na horách je dobré omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií.

 

Reportáž TV Nova:

Související témata:
mj TN.cz