smutná bilance

O život letos přišlo nejméně 49 novinářů! 389 jich skončilo ve vězení

Novináři v nebezpečných akcích
Zdroj: Profimedia
Hana Mikulková
Hana Mikulková
Aktualizováno 10:53
17.12. 2019 9:51
Téma:

Po celém světě bylo v roce 2019 zabito 49 novinářů, což je nejnižší počet úmrtí za posledních 16 let. V úterý to oznámila organizace Reportéři bez hranic.

"Žurnalistika je stále nebezpečným povoláním," upozornila organizace Reportérů bez hranic, která obhajuje svobodu médií. Za posledních 20 let přišlo ročně o život v průměru okolo 80 novinářů. Letošních 49 žurnalistů tak tragickou bilanci snížilo.

 

Šéf RSF Christophe Deloire však varoval, že počet novinářů zavražděných v zemích, které jsou pokládaných za "mírové", je stále znepokojivě vysoký. Například v Mexiku jich zemřelo deset. Podle jeho slov je sice pokles v počtu usmrcených novinářů v konfliktních zónách důvodem k oslavě, ale "stále více novinářů je zavražděných pro svou práci v demokratických zemích, což je skutečným problémem demokracie".

 

 


I když letos zemřelo méně novinářů, ve vězení jich skončilo více. V roce 2019 bylo uvězněno zhruba 389 novinářů, tedy o 12 procent více, než vloni. Téměř polovina z nich je ve vězení ve třech zemích - v Číně, Egyptě a Saúdské Arábii, kterou obviňují i z brutální vraždy novináře Džamál Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu.

 

 


"Jen samotná Čína, která zesílila utlačování Ujgurů (čínská etnická skupina), zadržuje za mřížemi třetinu ze všech novinářů vězněných ve světě," oznámili RSF. Po celém světě bylo také unesených a zajatých 57 novinářů, většinou v Sýrii, Jemenu, Iráku a na Ukrajině.


"Navzdory velkému posunu ve vývoji situace v Sýrii jsme letos nezaznamenali výrazné propouštění rukojmích," uvedli RSF a vyjádřili obavy z nejhoršího, pokud jde o osud mnoha unesených.

 

Saúdové přiznali, že zmizelý novinář zemřel na jejich konzulátu

 

TN.cz