významné výročí

O2 arena slaví 15 let! Přinesla úžasné zážitky i obrovské finanční potíže

O2 Aréna
Zdroj: TN.cz, Profimedia.cz
Téma:

Multifunkční hala O2 arena oslavila své patnácté narozeniny od první mezinárodní akce, která se v hale uskutečnila. Za dobu její působnosti si diváci mohli užít nejen významné sportovní události, ale také koncerty, na kterých se ukázala třeba Madonna nebo skupina AC/DC. O2 arenu zatím navštívilo více než deset milionů lidí.

Největší multifunkční hala v České republice O2 arena, která původně nesla název Sazka arena, ve středu 24. dubna oslavila patnácté narozeniny. Její základní kámen byl položený 27. října 2002 v pražské Libni. Za celou dobu ji navštívilo přes deset milionů lidí a počet bude stále stoupat.

 

Výstavbu O2 areny však provázely i problémy, které ohrozily financování a samotnou dostavbu. I přesto se halu podařilo 24. března otevřít a o měsíc později se v ní uskutečnila první mezinárodní akce, a to mistrovství světa v ledním hokeji. O2 areně se také letos podaří na podzim otevřít kongresové a kulturní centrum O2 universum, kde původně měla být tréninková plocha.

 

Problémy s výstavbou

O2 arenu nechala postavit společnost Sazka vedená tehdy bývalým generálním ředitelem Alešem Hušákem. Dlouhodobě však projekt doprovázely problémy s financováním. Musela platit vyšší úroky za dluhopisy, jelikož tehdejší vláda vedená Vladimírem Špidlou neudělila firmě státní záruku za úvěr. Stavba také byla předražená. Původně vyčíslené náklady se pohybovaly kolem 2,5 miliardy korun, nakonec stála přes 17 miliard korun.

 

V roce 2011 došlo ke krachu Sazky a ocitla se v konkurzu. Tehdy ji koupily investiční skupiny PPF a KKCG, které si mezi sebe rozdělily majetky společnosti. PPF vedená Petrem Kellnerem získala O2 arenu, Sazku pak KKCG, která patří Karlu Komárkovi.

 

 

Sportovní události a show

O2 arena od svého vzniku hostila řadu významných sportovních událostí. Především do historie haly se zapsalo Mistrovství světa v ledním hokeji 2004, které se i stalo první mezinárodní akcí, kterou hala uvítala. Jako první si diváci mohli užít zápas mezi Francii a Rakouskem, který začal po poledni. O čtyři hodiny se pak představili čeští hokejisté v zápase s Lotyšskem. Tehdy ho porazili o dva góly.

 

"Mistrovství světa v hokeji je pro O2 arenu stěžejní událostí - vždyť šampionát v roce 2004 byl jedním z důvodů, proč byla vůbec největší česká multifunkční hala postavena. A mistrovství v roce 2015 zase přispělo k největší roční návštěvnosti O2 areny," řekl Robert Schaffer, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Bestsport a O2 areny na webu.

 

Další hokejový šampionát hostila O2 arena v roce 2015. Sice čeští hokejisté medaili nezískali, ale i tak to pro halu byla velmi úspěšná akce. "Tehdy překonala návštěvnost milion diváků v jednom roce," připomíná Schaffer. Česká republika také pokořila rekord návštěvnosti na mistrovstvích v ledním hokeji za celou dobu konání této soutěže.

 

 

Mezi sportovní akce, které se v O2 areně za patnáct let konaly, patří také tenisový Fedcup a Davis cup, mistrovství světa ve florbale, zápasy NHL, kdy se v Praze představili New York Rangers a Tampa Bay Lightning nebo Boston Bruins a Arizona Coyotes, a také halové mistrovství Evropy v atletice nebo UFC Fight Night.

 

V roce 2017 se v O2 areně uskutečnil první ročník Laver Cupu, tenisového turnaje, u jehož zrodu stál tenista Roger Federer. Dále mohli diváci v O2 areně vidět také FMX Gladiator Games nebo Global Champions Prague Playoffs – Galashow světového parkuru.

 

Mezi show, které se v O2 areně konaly, byly například Apassionata – přehlídka speciálních kombinací koní, akrobatů a jezdců, dále Popelka – Kouzelný muzikál na ledě nebo Putování s dinosaury. O2 arena tak nezapomíná ani na dětské diváky.

 

 

Koncerty

Do České republiky se každoročně vydá řada světových zpěváků nebo skupin, které si naše publikum vždy velmi chválí. V O2 areně například vystoupila v roce 2006 královna popu Madonna. Ve stejný rok svůj koncert odehrála skupina Guns N' Roses, která se do Česka vrátila o čtyři roky později. Mezi další slavné skupiny, které navštívily Prahu, patří AC/DC, Depeche Mode, Metallica, Rammstein nebo Queeni se zpěvákem Adamem Lambertem.

 

Užít si mohli diváci také koncert zpěvačky Lady Gaga, Katy Perry, Rihanny, Jennifer Lopez, Beyoncé nebo Pink. Ze zpěváků pak do Čech zavítal Lenny Kravitz, Enrique Iglesias, Justin Bieber, Bryan Adams, Roger Waters nebo Eros Ramazzotti.

 

Z českých interpretů si diváci mohli užít koncert Karla Gotta, který zde vystoupil celkem sedmkrát, také Lucie Bílé, skupiny Kabát, Leoše Mareše, skupiny Kryštof nebo Pražského výběru či Jarka Nohavici. Šestkrát hrála v hale skupina Lucie a pětkrát Olympic. Rekord v návštěvnosti drží skupina Metallica, na kterou přišlo 20 174 diváků, na Kabáty pak v roce 2017 dorazilo 20 083 lidí.

 

 

Plánované akce

I letos si budou moci lidé užít řadu koncertů, sportovních událostí nebo různých show. V květnu se divákům představí zpěvák Elton John nebo Leoš Mareš, který odehraje celkem tři koncerty. O měsíc později vystoupí skupina Maroon 5, Palo Habera se skupinou TEAM, zpěvák Phil Collins a proběhne turnaj XFN, kde se představí v hlavním souboji Machmud Muradov a Patrik Kincl.

 

V září se pak divákům představí poprvé v České republice zpěvačka Ariana Grande, zazpívá také zpěvák Michael Bublé, Ben Cristovao nebo Jiří Korn, který oslaví sedmdesáté narozeniny. V říjnu si fanoušci hokeje užijí zápas NHL mezi Chicago Blackhawks a Philadephii Flyers. Ve stejném měsíci vystoupí zpěvák Eros Ramazzoti nebo houslistka Vanessa-Mae. V příštím roce pak vystoupí slavná skupina The Kelly Family, která oslaví pětadvacet let na scéně, a také zpěvák Marek Ztracený.

reg TN.cz