Nebezpečná invaze

Červ obama ohrožuje Evropu. Svou nenažraností drancuje ekosystémy

Nebezpečný červ dovezený z Jižní Ameriky ohrožuje žížaly
Zdroj: Profimedia
Téma:

Celou Evropou se šíří nebezpečný mnohooký ploštěnec obama nungara. Tento jihoamerický tvoreček požírá nejen hlemýždě a žížaly, ale také další půdní organismy. Svou nenažraností může narušit i evropské půdní ekosystémy.

Podle expertů na etymologii se jedná se o nejnebezpečnějšího invazivního ploštěnce, který se v posledních letech dostal až do Evropy. Vědci jej popisují jako suchozemského ploštěnce, jehož povrch těla je pokrytý stovkami očí. Dorůstá délky pěti až deseti centimetrů.

 

"Živí se hlavně žížalami a suchozemskými plži, také může ohrozit nejen tyto živočichy, ale celou půdu, kterou žížaly svou činností vytvářejí. Naopak v Jižní Americe žere jinou ploštěnku,“ řekl pro TN.cz Petr Dolejš ze zoologického oddělení Národního muzea.

 

V současné době se objevil například ve Španělsku, Portugalsku, Velké Británii, Itálii a Belgii. Nejrozšířenější je však především ve Francii, kde se zákeřný ploštěnec objevil v roce 2013. Teprve tři roky poté jej vědci popsali pro vědu. Do té doby nikdo nevěděl, co je obama nungara zač.

 

Podobnost se jménem bývalého amerického prezidenta je ovšem čistě náhodná. "V jihoamerickém indiánském jazyce znamená placaté zvíře,“ uvádí portál Akademon.

 

Proti ploštěnci však neexistují žádné chemické postřiky. "Prevencí, jak jejímu šíření zabránit, je kontrolovat dovážené rostliny, což je nejen drahé, ale také časově náročné,“ doplnil Dolejš.

 

V českých domácnostech přibývá štěnic. Nejhorší situace za posledních deset let:

Lucie Staničková TN.cz