Rekordní Vánoce

Obchodníci si mnou ruce, za svátky jsme utratili MILIARDY!

Téma:

Rekordní Vánoce. Už teď se dá říct, že letošní svátky jsou, co se týká čísel, naprosto výjimečné. Obchodníci odhadují, že lidé za dárky utratili podstatně více peněz než v předchozích letech. Nejčastěji jsme nakupovali hry, kosmetiku a elektroniku. K velkým tržbám pomohly i nezvykle vysoké teploty. A rekordní je také počet zahraničních turistů, kteří se rozhodli strávit vánoční svátky právě v České republice.

Štědré a veselé - letošní Vánoce takové rozhodně jsou. Obchodníci si mnou ruce nad vysokými tržbami, lidé zase nad spoustou dárků. Podle průzkumů Češi na Vánoce utratí čtvrtinu měsíčního příjmu celé domácnosti. Letos ale utráceli ještě více.

 

"Oproti loňsku celé předvánoční období mělo nárůst asi o 20 procent. Jenom za 14 dní od 4. do 18. prosince utratili zákazníci na internetu asi 6 miliard korun," řekl TV Nova Jan Vetyška z Asociace pro elektronickou komerci.

 

Rekordní tržby mají nejen obchodníci, ale i provozovatelé hotelů a dalších ubytovacích zařízení. Do Česka letos na Vánoce zamířilo téměř čtvrt milionu cizinců.

 

 

"Okolo Vánoc, tedy počínaje kolem 20. prosince, turistů přibývá. A ten trend očekáváme rostoucí," uvedla Dana Jiříková z CzechTurismu.

 

Nejvíce turistů jezdí tradičně do Prahy. Lákají je i vánoční trhy a na Boží hod procházkám přálo i nezvykle teplé počasí. Ale právě teplo bylo pro některé turisty zklamáním.

 

 

"Čekáme na sníh. Doufáme, že začne sněžit, ale zatím nic," uvedli pro TV Nova zahraniční turisté.

 

Rekordní svátky ale ještě nekončí. Už na 2. svátek vánoční začínají povánoční slevy a na Silvestra se do Česka chystá další vlna turistů.
 

vbo TN.cz