Velikonoce za dveřmi

Obchody nabízejí figurky z falešné čokolády. Nenechte se oklamat

Velikonoční figurky
Zdroj: Thinkstockphotos
ilustrační foto
Téma:

Velikonoce jsou za dveřmi a většina koledníků už má připravenou pomlázku. Odměnou pro koledníky bývají kromě tradičních kraslic i sladkosti. Jenže právě u čokoládových vajíček a figurek, můžete narazit na náhražky čokolády.

Vajíčka nebo zajíčci z kakaové hmoty jsou často k nerozeznání od figurek z pravé čokolády. Vždy se vyplatí přečíst si složení na obalech, jinak se může stát, že si místo čokoládového zajíčka odnesete sladkou hnědou hmotu.


Na trhu najdeme různé druhy čokolády, všechny popisuje tzv. cukrovinková vyhláška. Ta udává minimální podíl kakaové sušiny v mléčné a hořké čokoládě, pro mléčnou a bílou pak vymezuje i nejnižší přípustný obsah mléčné sušiny.


"Pokud se v názvu výrobku místo slova čokoláda objevují pojmy jako kakaová pochoutka nebo kakaová poleva, je třeba zbystřit, pravděpodobně jde o náhražku čokolády.“ upozornila Hana Hoffmannová z časopisu dTest.


V těch, které nejsou čokoládové, se na prvních místech objevují cukr, některý z rostlinných tuků a sušená mléčná syrovátka, případně sušené odtučněné mléko. Až pak zpravidla následuje kakao. Cena takových výrobků sice může být nižší, ale není to pravidlem.


Při nákupu cukrovinek je tedy lepší poctivě sledovat složení na obalu. Mléčná čokoláda obsahuje nejméně 25 % celkové kakaové sušiny a 3,5 % mléčného tuku.


Bílá čokoláda neobsahuje kakaovou sušinu. Je vyrobená zejména z kakaového másla (minimálně 20 %), mléka nebo mléčných výrobků (nejméně 14 % mléčné sušiny) a cukru.

 

 

 

Hořká čokoláda musí obsahovat nejméně 35 % celkové kakaové sušiny, výrobky vyšší jakosti (extra) pak 43 %. Nejvíce chuťových tónů si lze vychutnat u těch s obsahem sušiny v rozmezí 60–75 %, u čokolád s vyšším podílem už může převažovat hořkost nad ostatními chuťovými vjemy.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Velikonoce se blíží: Jak spolehlivě poznat čerstvá vejce?
Velikonoční dobroty: Naučte se nové druhy (ne)plněného cukroví

kik TN.cz