podvody s mobily

Obchody prodávají padělané iPhony. Celníci spustili velkou razii

Téma:

Celníci a policisté dokončují vyšetřování údajných rozsáhlých podvodů s mobilními telefony. Skupina lidí podle nich dovážela do České republiky přístroje i jejich příslušenství, které vydávala za výrobky známé značky. Jenže podle celníků šlo o nekvalitní padělky. Zákazníci si je mohli koupit i ve specializovaných kamenných obchodech.

"V pondělí proběhla mezinárodní koordinovaná akce, která byla zaměřena na padělky a duševní vlastnictví," uvedla mluvčí celní správy Martina Kaňková. Akce se konala v Praze, dalších čtyřech krajích České republiky, a dokonce i na Slovensku. Do obchodů se mohly dostat možná až tisíce kusů napodobenin.

 

"Jednalo se o obchody, které nejsou autorizovanými obchody společnosti Apple, pouze prodávají příslušenství pro telefony a jejich produkty," informovala Markéta Shubik z organizace React. Zákazníci si mysleli, že si kupují samé originály. Ve skutečnosti ale byli na omylu.

 

Není ale vyloučeno že na omylu byli i ti, u kterých celníci zasahovali. Proti spojování jména své firmy s případem se chtějí bránit i žalobou. "Apple zboží odebíráme od prodejce gamacz.cz, který dodává do Apple obchodů v ČR. Nyní probíhá prošetřování Celní správou a její výsledek neznáme. Veškerou dodávku zboží od společnosti gamacz.cz jsme nyní zastavili do vyšetření," tvrdí Lukáš Fencl ze společnosti iPhonePoint.

 

 

 

Dodavatel ale tvrdí, že od něj padělky nejsou. "Do současné doby jsme neměli žádný problém," brání se dodavatel.

 

Policejní zásahová jednotka je zadržela už v prosinci dvojici lidí, kteří mají mít dovoz padělků do republiky na svědomí. A to po upozornění celníka, který zadržel část jejich zboží. "Jednalo se o osm zásilek v hodnotě téměř čtvrt milionu korun," uvedla mluvčí celní správy.

 

Muži se prý dokonce snažili celníka uplatit, aby jim zboží vydal. Místo toho ale skončili s obviněním z podplácení, za které jim hrozí až šest let vězení.
 

Ondřej Špalek, sei TN.cz