Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Ohromné škody

Obec obchází žhář! Od jara už vyvolal na sedm požárů

Požár lesa u Semína - 1
Zdroj: HZS Pardubického kraje
Květnový požár lesa u Semína

Nejspíš už sedm požárů má na svědomí žhář, který zapaluje lesy v okolí Přelouče. Místní hasiči ani policisté zatím nevědí, o koho jde, přestože už sami kolem Strašova a Semína hlídkují. Škoda jde do statisíců korun.

U Semína v květnu hořelo hned ze třech směrů a i laikovi hned došlo, že takové náhody neexistují. Pak hlídky objevily člověka, který se přinejmenším choval podivně. Šlo o muže, který uprostřed lesa opékal buřty. Policie mu ale dodnes nic nedokázala.

 

Od té doby v okolí Přelouče už shořely při sedmi požárech tisíce metrů čtverečních lesa a neznámý žhář teď přidal na intenzitě. Za poslední týden hasiči likvidovali tři požáry. A když hoří hrabanka, je to velký problém. Plameny se skrytě šíří třeba myšími chodbami, které jsou plné vzduchu ale i suchého materiálu. A za několik hodin dokážou vyšlehnout až padesát metrů daleko. Není proto divu, že se les u Semína podařilo uhasit až za pětatřicet hodin. Navíc jednotky zasahují ve složitém terénu.

 

 

"S technikou se nikam nedostanete, všechno se nosí v rukách, přenosná stříkačka váží 200-250 kilogramů," řekl TV Nova Martin Novotný, jeden z místních hasičů.

 

Žhář už v okolí Přelouče způsobil škody za skoro půl milionu korun. Policie prosí kohokoliv, kdo by o pachateli měl informace, ať se obrátí na linku 158.

nor TN.cz