Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Ústavní soud

Obec pohltí voda! Nové Heřminovy neuspěly u Ústavního soudu

Most přes Opavu
Zdroj: TV Nova
Ilustrační foto.

Ústavní soud v úterý zamítl stížnost obce Nové Heřminovy, která bojuje proti vymezení přehrady v zásadách rozvoje kraje. Voda má obec částečně zatopit.

Podle Nových Heřminovů lze ochranu proti záplavám v povodí Opavy zajistit i jinak než stavbou přehrady. V obci se v roce 2008 konalo referendum. Většina obyvatel se tehdy vyjádřila proti přehradě.

 

Ve snaze zrušit část zásad rozvoje neuspěly Nové Heřminovy u Krajského soudu v Ostravě a Nejvyššího správního soudu (NSS). Ani podle ústavních soudců kraj nechyboval. Zdůraznili, že přehrada podle odborníků může přispět k protipovodňové ochraně a zvolená varianta umožňuje zachovat alespoň část obce.

 

Model přehrady pro Nové Heřminovy:

 

Soudci také připomněli, že obec své zájmy dostatečně nehájila při pořizování zásad rozvoje - některé námitky uplatnila až u soudů. "Není pochybením soudů, že při svém rozhodování k těmto námitkám nepřihlížely. Ostatně ani Ústavní soud v nálezu se s nimi nevypořádává a nepřihlíží k nim," uvedl soudce David Uhlíř.

 

Přes původní pasivitu obce bral kraj její zájmy v úvahu. Z možných řešení nakonec padla volba na menší variantu přehrady, která umožňuje zachovat alespoň část obce. Protipovodňová opatření navíc budou i v dalších obcích, zátěž tedy nenesou jen Nové Heřminovy.

 

 

O výstavbě nádrže se mluví desítky let. Aktuální se znovu stala po katastrofálních povodních na Moravě a ve Slezsku v roce 1997. Zahájení stavby se stále odkládá. Do loňska se podařilo majetkově vypořádat 98 procent pozemků. U dalších připadá v úvahu vyvlastnění. Loni v prosinci obdržel městský úřad v Krnově žádost o územní rozhodnutí.

 

ČTK