Premiérův projev

Obejměte blízké a na omezení zkuste zapomenout, vyzval premiér Babiš

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
28.10. 2020 14:53
Téma:

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) v den výročí vzniku samostatného Československa vyzval k soudržnosti. Poprosil Čechy, aby zůstali doma se svými blízkými, objali se a pustili si třeba film. Měli by se pokusit zapomenout na chvíli na všechna omezení a strávit svátek v dobré náladě. vzápětí požádal, aby lidé vládní nařízení poctivě dodržovali.

Česko patří ke koronvirem nejzasaženějším zemím na světě. Vláda omezila pohyb a v noci až na několik málo výjimek zakázala vycházení. Premiér Andrej Babiš ve středu vyzval, aby lidé nařízení proti šíření nákazy dodržovali.

 

V den 102. výročí vzniku Československa také připomněl, o jak důležité datum jde. "Pojďme, prosím, v době pandemie covid-19, pro naši zemi něco udělat. Dodržujte všechna nařízená opatření. Omezte, prosím, kontakty s kamarády a kolegy. Zůstaňte doma," řekl ministerský předseda.

 

"Obejměte manželku, manžela, partnerku, partnera, děti či rodiče. Prožijte společně den, užijte si společné chvíle, kterých je v dnešní době málo. Sám to dobře vím. Zkuste na chvíli zapomenout na všechna ta omezení, která jsou obrovským náporem na psychiku každého z nás," pokračoval.

 

 

Babiš dopředu lidem poděkoval, že "to pro Česko a pro nás všechny udělají". Rodinám doporučil, aby se podívali na nějaký hezký film nebo seriál. Přes opakovaný apel se konalo ve středu v Praze několik demonstrací proti vládním nařízením.

 

Také ocenil pracovní nasazení těch, kteří zajišťují fungování státu. "Děkuji zdravotníkům, kteří obětavě bojují o životy v první linii, našim vojákům, policistům a hasičům. Všem, kdo pracujete, a také vám všem, kdo učíte naše děti. Být učitelem je teď jedna z nejdůležitějších profesí," dodal premiér. Poděkoval i rodičům, kteří se starají o děti, jež nemohou chodit do školy, dalším zaměstnancům i zaměstnavatelům.

 

"Přeji vám všem krásné prožití dnešního svátečního dne. Byl bych velmi rád, kdybychom se tak jako na jaře všichni semkli v boji proti zákeřnému koronaviru," uzavřel Babiš.

 

 

Tento týden je i podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) ve zpomalování šíření nemoci covid-19 klíčový. Šéf resortu školství Robert Plaga (ANO) žákům základních a středních škol prodloužil podzimní prázdniny o pondělí a úterý, říká tomu "dny boje proti koronaviru".

 

Navzdory částečnému lockdownu v úterý přibylo 15 663 potvrzených případů. S onemocněním covid-19 teď bojuje přes 170 tisíc lidí.

TN.cz