Znepokojivá studie

Obézní děti mají oproti těm hubeným poškozený mozek, varují vědci

Tlusté dítě
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
1.12. 2019 5:50
Téma:

Že obezita škodí v každém věku a je obzvlášť nebezpečná u dětí, není nic nového. Brazilští vědci ovšem nyní zjistili, že výrazně poškozuje některé části mozku. A to i nevratně.

Výzkumníci z brazilského Sao Paula odhalili, že obézní děti mají poškozené části mozku, které kontrolují mimo jiné chuť k jídlu, emoce či potěšení. Toto poškození přitom může být nevratné.

 

Vědci pracovali s magnetickou rezonancí, takže viděli dětem přímo do hlavy. Snímky rovněž ukázaly poškození oblastí mozku, které ovlivňují rychlost myšlení, což podle britského Daily Mailu naznačuje, že nadváha může mít negativní vliv na školní prospěch.

 

Vědci věří, že neustálé jedení způsobuje v mozku záněty, které likvidují zdravou tkáň. A varují, že extrémní nadváha spouští nadměrnou výrobu "hladového hormonu" leptinu, což ještě víc přispívá k tloustnutí.

Brazilští vědci magnetickou rezonancí nasnímali mozky 120 dětí ve věku od 12 do 16 let. 59 bylo obézních, 61 mělo zdravou váhu.

 

Ty tlusté měly kromě všeho už zmíněného poničené i spojení mezi mozkovými polokoulemi, což může vést k tomu, že děti neudrží dlouho pozornost a hůř se soustředí.

TN.cz