Náročné vyšetření

Speciální sanitka, jeřáb. Extrémně obézních pacientů je víc a víc!

Téma:

Lidí s takzvanou monstrózní obezitou přibývá. Začíná to kily navíc a končí neschopností pohybu. Když je pak potřeba provést lékařský zákrok, je to vážný problém. To je i případ paní Sadikaj z Rumburka.

S bolestmi zubů a šedým zákalem zůstala uvězněná doma. Nemocnice totiž často nejsou na tyto pacienty připraveny. Pomohli jí až lékaři z nemocnice v Liberci.

 

Devět silných mužů mělo co dělat, aby 240 kilo vážící ženu odnesli. "Venku jsem nebyla tři, možná čtyři roky. Je to taková bezmoc," řekla Sadikaj.

 

Jenže teď trpí už 2 měsíce bolestmi zubů a má i nemocné oči. A nemocnice ji odmítaly jedna po druhé. "Volala jsem na víc míst. Jedině že mi vytrhnou zuby na chodbě," popsala Sadikaj.


Pomohli až v Liberci, kde mají speciální sanitu. "Je z výroby upravená pro dva ležící pacienty. To jsme upravili, akorát jsem tam nedávali to druhé lehátko, abychom získali víc místa," popsal vedoucí střediska sanitní dopravy Michal Vondráček.

 


Je osm hodin a pacientka právě opouští dům v Rumburku a pokračovat bude dál do liberecké nemocnice. “Převoz byl perfektní,“ zhodnotila Sadikaj jízdu sanitkou. “Dost jsme si mákli, všichni,“ doplnil Vondráček.


A lékaři se rozhodli, že nezůstane jen u ošetření chrupu a operace očí. Žena teď stráví v liberecké nemocnici několik dní a čeká ji celá řada vyšetření. “Nikdy nebyla vyšetřená komplexně. Takže ji vyšetříme. Diabetolog nastaví nějakou léčbu. Nasadíme i dietu a zvážíme i bariatrickou operaci (zmenšení žaludku),“ přiblížil Ladislav Dzan z Ústní, čelistní a obličejová chirurgie nemocnice Liberec. 

 


Paní Sadikaj byla silnější už od dětství. Problémy přišly po porodu, kdy její hmotnost začala prudce stoupat. A cukrovka vše ještě násobila. Za jediný rok pak přibrala neuvěřitelných 65 kilo.

 

Jana Sadikaj přitom není zdaleka jediným pacientem, který je tak obézní, že jsou na něj běžné postupy krátké. Například v létě si museli zdravotníci z Brněnska volat na pomoc hasiče.

 

Muž, kterého ošetřovali, byl totiž tak tlustý, že ho nedokázali snést z prvního patra domu. Zachránil je až jeřáb se speciální plošinou. 


Podle lékařů se zhruba 60 procent pacientů podaří zpátky vrátit do běžného života. Podmínkou je ovšem jejich odhodlání dál s obezitou bojovat.

Ivan Berka TN.cz