Záchranářská auta

Obézních pacientů přibývá, nové sanitky mají speciální nosítka!

Martin Kočárek
Martin Kočárek
20.12. 2019 22:28
Téma:

Sedmnáct nových sanitek dostala Zdravotnická záchranná služba Ústeckého kraje. Vozy mají speciální nosítka, díky kterým mohou převážet i pacienty s váhou přes 300 kilogramů. Podle záchranářů přibývá extrémně těžkých lidí a stará nosítka s limitem dvě stě kilogramů jim nestačí.

Jsou zřejmě těmi nejmodernějšími sanitkami v Česku. Ve výbavě mají od ledničky po kamerový systém vpředu i vzadu. Ale hlavně - mají nosítka, která jdou ovládat dvěma prsty.

 

"Jsou tam moderní nová hydraulická nosítka, jedná se o americkou špičku, mají nosnost až 318 kilogramů," říká mluvčí ústeckých záchranářů Prokop Voleník.

 

Přesné statistiky neexistují, ale k obézním pacientům prý záchranáři jezdí v posledních letech až příliš často. Nedávno jim museli přijet na pomoc hasiči, aby pacientku vůbec převezli do nemocnice.

"Žena měla zhruba 270 kilogramů a to byl pro nás už velký problém. V minulém týdnu kolegové vezli šestiletého chlapce, který měl 60 kilogramů," vypočítává Voleník.

 

Tihle obři budou na silnicích budit respekt. Nových sanitek dostala ústecká záchranka 17. A už příští rok jim do flotily přibudou další. Každá takto vybavená sanitka vyjde na necelé čtyři miliony korun.

pez TN.cz