život na rudé planetě

UF! Oni by tam vážně mohli být! Na Marsu je to stejné jako na Zemi

Téma:

Vědci přišli se senzačním objevem, že je na Rudé planetě tekoucí, pravděpodobně velmi slaná voda. To je podle nich důkazem možnosti existence života na Marsu. Místo s podobnými podmínkami se totiž nachází i na Zemi.

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) v pondělí oznámil, že jeho vědci našli na Marsu vodu v kapalném stavu. Minimálně v letním období by měla na povrchu rudé planety téct slaná voda.

 

Vědci si přítomností životadárné tekutiny na rudé planetě již delší dobu jistí, ale až nyní se podařilo zjistit, že kromě zamrzlých polárních oblastí se na povrchu nachází také voda v kapalném stavu. Tento objev je naprosto zásadní a mění to, co o Marsu víme.

 

 

Takovým podmínkám na Marsu se totiž blíží životní podmínky, které panují v poušti Atacama v Chile. Oblast byla vyhlášena vůbec nejsušším místem na světě, přesto zde našli život, což má mimořádný význam právě pro možný objev života na Marsu.

 

 

"Objevili jsme zde několik druhů extrémně odolných bakterií," uvedl vedoucí mikrobiolog Armando Azua-Bustos. Relativní vlhkost půdy je v Atacamě v oblasti Maria Elena South (MES)14 procent v hloubce jednoho metru, což je stejná hodnota jako v kráteru Gale na Marsu.

 

 

Díky přírodním podmínkám a charakteru povrchu využívá oblast také NASA k testům zařízení pro budoucí mise na Rudou planetu.
 

Související témata:
TN.cz