převratný objev?

Objevili jsme devátou planetu! Je obrovská a skrytá, tvrdí vědci

Planeta
Zdroj: YouTube.com
ilustrační foto
Téma:

Ve Sluneční soustavě možná existuje dosud neobjevená obrovská planeta, až desetkrát větší než Země. Zatím k tomu existují jen nepřímé indicie, ale vědci jsou optimističtí a věří, že jsou tzv. Deváté planetě na stopě. Objev by nejen přepsal učebnice, ale i některé teorie o vesmíru.

Není to tak dávno, co Sluneční soustava o jednu planetu přišla. Roku 2006 byla z jejich seznamu vyškrtnuta planeta Pluto. Má příliš malou gravitaci, takže se stala jen trpasličí planetou. Od té doby máme ve Sluneční soustavě jen osm planet, které končí Neptunem.

 

To by se ale brzy mohlo změnit. Tvrdí to astronomové z Kalifornského technologického institutu v Pasadeně. O jejich studii informoval mimo jiné renomovaný vědecký časopis Nature na svém webu. Objev by to byl veliký - a to nejen vědecky. Podle odhadů astronomů by tzv. Devátá planeta, jak neviditelnému obrovi říkají, mohl být až desetkrát větší než Země.

 

 

Ačkoliv planetu dosud nikdo nespatřil, dává o sobě vědět svojí gravitací, která ovlivňuje menší planetky a tělesa, o kterých víme a která dokážeme sledovat. Pokud by to byla pravda, padnou některé doposud uznávané teorie, podle kterých se tak daleko od středu Sluneční soustavy žádná planeta nemohla zformovat.

 

Není dokonce vyloučeno, že ji lidé, či spíše jejich dávní předci, mohli na obloze i spatřit. Podle amerických vědců Michaela Browna a Konstatina Batygina, kteří se výzkumu věnují, by totiž tato Devátá planeta obíhala kolem Slunce jednou za 20 000 let.

 

-

 

Kuriózní na celé věci je, že Brown a Batygin původně chtěli tuto teorii vyvrátit. Loni na jaře s ní přišli španělští astronomové. Ve vědeckém časopise Monthly Notices of the Royal Astronomical Society Letters publikovali studii, která tvrdí, že daleko za Neptunem by mohly být dokonce dvě velké planety - jejich velikost odhadli na dvoj až patnáctinásobek hmotnosti Země.

 

I když Španělé i Američané uznali, že vycházejí z příliš málo pozorování a údajů, panuje mezi nimi pozoruhodná shoda. Existenci Deváté planety (nebo planet) by tak mohla doložit další pozorování a měření.

 

 

Anebo bychom planetu mohli dokonce i spatřit. V pozemských laboratořích už vzniká vesmírný dalekohled Jamese Webba, který nahradí dosluhující Hubbleův vesmírný teleskop. Na rozdíl od něj se ale nebude pohybovat na nízké oběžné dráze. Měl by se usadit 1,5 milionu kilometru od Země - na opačné straně než Slunce. K obloze vzlétne zřejmě už v roce 2018.

tn.cz / gar