Dopis z roku 1895

Našli nejstarší dopis Ježíškovi! Před sto lety si holčička přála jedinou věc

Dopis Ježíškovi
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Eva Pavelková
Eva Pavelková
Aktualizováno 16:05
15.12. 2019 15:05

Dopis Ježíškovi nebo Santa Clausovi píšou děti po celém světě už desítky let. Ve Velké Británii teď objevili zřejmě nejstarší dopis, který odeslala dívenka už v roce 1895. Oproti přáním dnešních dětí bylo to její opravdu prosté.

Objev učinil badatel Ashley March - autor studie, zabývající se dopisy, které děti píšou Otci Vánoc (Father Christmas). Právě ten ve Velké Británii nosí dětem dárky a podobně jako Santa Claus má bydlet na Severním pólu. Píše o tom portál The Telegraph.

 

Dopis našel March v digitálních archivech Britské knihovny, kde jsou uchovány výtisky všech tamních novin. V regionálním deníku Grantham Journal z 24. prosince 1896 nalezl článek, který se zmiňoval o dopisu, odeslaném předešlého roku.

 

Titulek hlásal "Otec Vánoc nalezen" a článek mluví o poště jako o úžasné instituci, která dokáže dokonce komunikovat s tak mýtickou postavou, jakou Otec Vánoc je. Některý ze zaměstnanců pošty ale dopis otevřel a svěřil se s obsahem.

 

 

"Prosím, Otče Vánoc, pošlete mi sadu barev na malování, abych ji měla na Nový rok," přála si dívenka, která dopis odesílala v roce 1895. Podle článku bylo její přání splněno a holčička o několik dní později krabičku s barvami dostala.

 

Dosud byl za nejstarší dopis bájné vánoční postavě v Británii považován ten z roku 1899. Nenapsalo ho přitom dítě, ale vtipálek jménem Reginald Bray, kterému se ale legrácka nevyplatila. Kvůli tomu, že nenapsal přesnou adresu, mu pošta dopis vrátila a musel zaplatit půl pence za "porušení pravidel".

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz