PRÁZDNINOVÝ INSPEKTOR

Inspektor vyrazil do Brd. Brzy poznal, že se tu pořádně nachodí, ale příroda stojí za to!

Prázdninová inspektorka tentokrát vyrazila do nejmladší chráněné oblasti v Česku. Hluboké lesy a rozlehlé louky středočeských Brd si mohli až do roku 2016 užívat jen vojáci, kteří tam jezdili na vojenská cvičení. Podívali jsme se na okolí Padrťských rybníků a vydali se i na houby.

Ještě před pár lety byste tam narazili pouze na vojáky. Téměř 260 kilometrů čtverečních jim k výcviku sloužilo od roku 1926. Brdy jsou chráněnou oblastí od roku 2016. Žádné turistické atrakce a stánky s občerstvením tam proto nečekejte.

 

Pozůstatky dávných časů


Mezi tamní lákadla patří zřícenina hradu Valdek, zarostlé vrcholy nebo vysloužilé vojenské bunkry. Dostat se k nim autem je nemožné a nejlepší způsob, jak si vše užít, je vzít si s sebou kolo. "Jezdíme sem často, ta příroda je tady nádherná," pochvaluje si jeden z cyklistů.

 


Jenže má to háček. V chráněné oblasti se žádné půjčovny kol nenachází. Nejblíže si je můžete půjčit třeba v Rožmitále pod Třemšínem za asi 450 korun, elektrickou koloběžku pak v Obecnici za necelých 600.


Baťůžkáře jsme potkali pouze jednoho. "Já jsem dal necelý čtyři kilometry nebo pět. Brdy znám, ty jsou nádherný," popsal muž.

 


V Brdech se daří houbám


Vydali jsme se na túru k Padrťským rybníkům. Nečekaně nás ale zastavil zákaz vstupu. Nakonec jsme se dozvěděli, že za přerušení našeho výletu může těžba dřeva. I když se nám k rybníkům dostat nepodařilo, neztratili jsme naději. Inspektor dostal hned tip na další aktivitu.

Anketa

Jak se vám líbilo v Brdech?

Hlasovalo 107 lidí.

"Je to tady houbařská oblast. Jak začnou, tak je tady hub mraky," poradila tamní obyvatelka. Štěstí zkusial i inspektorka. Stačilo popojít pár metrů od silnice a hned našla dvě houby.


Davy turistů v Brdech zejména od pondělí do pátku nečekejte. Za hodinovou procházku se objevilo jen několik cyklistů. Víkendy jsou ale prý hodně nabité.

 

Tipy k výletu


Výchozím bodem pro výlety může být obec Míšov. Hned na začátku se můžete občerstvit. Ceny tam mají lidové. Klobásu si tu dáte za 50 korun a pivo za 30. "Je to výborný, báječný. Jezdíme sem často," vyložila spokojená strávnice.

 

 

Závěrečné hodnocení


Dojem z Brd nám znepříjemnilo zjištění, že vydat se tam pěšky na kratší výlet nemá smysl, všude je to daleko. Pokud ale hledáte nedotčenou přírodu a příjemně vlnitý terén pro cyklotoulky, Brdy pro vás budou tím pravým. Za nás proto dostávají bronz.
 

Máte tip, kam by se měl Prázdninový inspektor vydat příště? Pište nám na prazdninovyinspektor@nova.cz.

Iva Studená, rod TN.cz