akutní problém

Lidé v obleženém městě syrskou armádou jedí z hladu kočky i listí

Téma:

Tisícům lidí v Sýrii hrozí smrt hladem. Humanitární organizace bijí na poplach. Nejhorší situace je ve městě Madája nedaleko Damašku, kde se vládní vojska snaží vyhladovět čtyřiceti tisícové město.

Madája bývalo oblíbené letovisko obyvatel Damašku, které leží kousek od hranic s Libanonem. Teď se vybombardovanými ulicemi pohybují vychrtlé postavy. Kočičí maso nebo polévka z trávy se tu staly každodenní realitou v boji o holý život.

 

Nejvíce postižené jsou tamní děti. Stopy hladu jsou u nich patrné na první pohled. Mléko neviděly týdny, přežívají na vodě se solí. Asadova vláda do města ovládaného opozicí už déle než půl roku nepouští jídlo ani potraviny. Na sociální síti se objevují svědectví o tom, že z obklíčení se nelze dostat kvůli odstřelovačům a minovým polím. Lékaři operují bez umrtvení, v silném mrazu chybí palivo, nejde elektřina, mrtvých hlady je už více než sto padesát.

 

 

"Úřad OSN žádá o okamžité umožnění vstupu humanitární pomoci do zón, kde lidé trpí nedostatkem. Jmenovitě jde o města a provincie Dajr az-Záur, Darája, Kusúr, Fuá a Kefrája nebo východní Gúta," uvedl mluvčí generálního tajmníka OSN Stephane Dujjaric.

 

 

Pod tíhou mezinárodního tlaku Asadova vláda svolila a k lidem v nejbližších dnech pustí humanitární pomoc. Madája je ale podle odborníků jen špičkou ledovce. Podobných míst je daleko víc. Zemi už kvůli válce opustily čtyři milióny lidí. Počet těch, kteří živoří v obležení, které nemohou opustit, se odhaduje na čtyři sta tisíc. Civilisty jako rukojmí si podobným způsobem v Sýrii berou všechny strany konfliktu.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
Vladimír Kouba, klma TN.cz