PŘEJMENUJÍ HRAČKU

Oblíbený Pan Brambůrek přijde o titul "Pan". Cílem je rovnocenost pohlaví

Mr. Potato
Zdroj: Profimedia
Pan Brambora provází celé generace dětí
Alena Zvěřinová
Alena Zvěřinová, Roman Dolejský
26.2. 2021 17:12
Téma:

Bojovníci za rovná práva mužů a žen možná jásají. Výrobce hraček, světoznámá společnost Hasbro, upustí od uvádění "Pan" ve značce výrobků, které zahrnují oblíbeného Pana Brambůrku a Paní Brambůrkovou.

Série hraček Pan Brambora (v originále Mr. Potato Head) už nebude "Pan", ale jen Brambůrek (Potato Head). Majitel světoznámé značky podlehl tlaku genderových aktivistů a problematické oslovení "Pan" odstraní. Informaci přinesl portál The New York Times.

 

"Hasbro chce, aby se všichni cítili vítaní v Brambůrkovém světe tím, že zrušíme bandové označení "Pan", které odstraníme i z loga na podporu genderové rovnosti a inkluze," uvedlo Hasbro v oficiálním vyjádření.

 

Označení "Pan" tím ovšem tak úplně nezmizí. Přejmenuje se jen název celé série a logo, která zahrnuje jednotlivé hračky, jako jsou Pan Brambůrka a Paní Brambůrková. Těm jejich jména i s označem "Pan" a "Paní" zůstanou.

 

Mr. Potato Head byl pro Hasbro vlajkovou lodí, podobně jako například panenka Barbie pro Mattel. Děti si Pana Bramboru oblíbily už od roku 1952, kdy byl uveden na trh.

 

 

Příběhy poněkud neohrabaného tlouštíka Pana Brambory a jeho kamarádů a kamarádek Paní Kukuřice, Pana Rajčete, Rošťandy Slunečnice a Slečny Vanilky znají i děti v ČR, a to hlavně díky překladům mnoha knih a také filmů Toy Story, tedy Příběh hraček. Také tyto postavičky přijdou o oslovení ve svých jménech.

 

Kromě knížek ovšem děti milují i prodávané figurky. Ty se dostávají na trh v "rozložené" podobě, každé dítě si může postavičky samo skládat podle vlastní fantazie. Výměnou očí, brýlí, knírů, klobouků a dalších částí hračky vznikají zábavní společníci podle dětské fantazie.

 

Podívejte se na hračky, s nimiž si hrávaly děti šlechticů. Více v reportáži TV Nova: 

 

TN.cz