OCHRANNÁ ZNÁMKA

Oblíbený sýr bude muset změnit jméno. Kvůli rozhodnutí EU

Sýr Halloumi
Zdroj: Profimedia
Brabec Martina
Martina Brabec
11.4. 2021 17:05
Téma:

Oblíbený sýr halloumi získal od Evropské unie ochrannou známku. V praxi to znamená, že název halloumi bude moci nově mít pouze sýr vyrobený na ostrově Kypr. Sýry, které byly vyrobeny jinde, musí změnit název.

Evropská unie schválila ochranou známku pro sýr halloumi. Po ochraně již řadu let volali obyvatelé Kypru, pro které je halloumi tradiční výrobek. 

 

Kyperská vláda proto požádala Evropskou unii o ochranou známku a nyní ji konečně dostala. Kyperský prezident Nicos Anastasiades to označil jako milník pro Kypr a pro sýr halloumi. Sýr tím podle něj dostal ochranný štít.

 

 

"Jedná se o historický úspěch Kypru, který korunuje roky úsilí,“ uvedla evropská komisařka pro zdraví Stella Kyriakidesová, která je sama z Kypru.

 

Pro Kypr je halloumi po lécích druhým exportně nejsilnějším odvětvím. Farmáři mu přezdívají bílé zlato. Nejvíce ho vyvezou do Velké Británie, Švédska, Německa a Řecka. 

 

 

Halloumi je polotvrdý sýr vyráběný převážně na Kypru. Obsahuje ovčí mléko a kozí mléko. Nejčastěji se podává grilovaný jako příloha do salátu. V posledních letech se stal velmi oblíbeným také v České republice. 

 

Grilování prý škodí přírodě. Podívejte se na reportáž:

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz