Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.12. 2017 21:03
Unikátní záběry

VIDEO: Meteorický roj Geminidy rozzářil oblohu, úchvatný pohled!

Zdroj: TV Nova

Romantické duše po celém světě si v noci na dnešek přišly na své - oblohu rozzářil nejsilnější meteorický roj Geminidy. Záběry a fotky ve velkém sdíleli uživatelé sociálních sítí. V Česku pro pozorování nebyly podmínky právě ideální a tak si teď světelnou show můžete vychutnat spolu s námi.

"Roj meteorů je v podstatě záplava světel, která protíná noční oblohu. Jsou to ve skutečnosti kusy asteroidů a komet, které se dostanou do zemské atmosféry a výrazně se zahřejí," popsala Jennifer Wiseman.

 

Název roje Geminidy pochází od latinského názvu souhvězdí Blíženců, ze kterého meteory po celou dobu aktivity roje zdánlivě vylétají. Roj je každoročně aktivní mezi 4. a 17. prosincem a maximum má kolem 14. prosince.

 

 

Za dobrých pozorovacích podmínek lze v průběhu maxima roje zachytit až tisíc meteorů za noc. Podle odborníků spadne až 120 těles za hodinu.

 

Tento roj byl poprvé pozorován v Anglii v roce 1862, tehdy jich ale létalo mnohem méně, jen asi 20 za hodinu, v současnosti je jich možné pozorovat až 140 za hodinu, Geminidy tak jsou mnohem početnějším rojem než srpnové perseidy.

ham TN.cz
Reklama