Žďár nad Sázavou

Obrácené zábradlí předělali, vodáci přesto lávku sotva podjedou

David Pik
David Pik
5.10. 2020 22:46
Téma:

Nově postavená lávka pro pěší a cyklisty ve Žďáru nad Sázavou, na kterou dělníci namontovali obráceně zábradlí, je už opravená. Zábradlí bylo nebezpečné pro lidi na lávce i pro vodáky pod ní. Ale ani po úpravách není stav ideální.

Říká se jí žďárská gilotina. Podjet pod ní se dalo prakticky jen v leže kvůli obráceně namontovanému zábradlí, které dosahovalo skoro až k hladině řeky. Aby člověk projel, musí si na lodi lehnout.

 

Na lávce bylo obráceně namontované zábradlí nebezpečné pro pěší a cyklisty. Pod ní se pak o něj zachytávaly předměty a řeka kvůli tomu vytápěla starousedlíky.

 

"Když šly trámy a kmeny po vodě, tak ji to zabarikádovalo a museli přijet hasiči, aby to vyndali," řekla jedna z obyvatelek Jiřina Polednová.

 

 

Zábradlí už je v pořádku, dělníci ho po reportáži televize Nova opravili.

 

I tak ale už zlidovělá přezdívka žďárské gilotině nejspíš zůstane. Obrácením zábradlí se totiž zvedla výška lávky jen o 12 centimetrů a proplout pod ní je stále o hlavy vodáků.

 

Dělníci budou ještě do konce října opravovat další nedostatky a závady, které žďárská radnice připomínkuje. S konstrukcí lávky už, ale nic dělat nelze, přestože i podle vedení města její výška rozhodně není ideální. Prý to ale nešlo kvůli výšce terénu a bezbariérovému provedení lávky udělat jinak.

drz TN.cz