hrozba z vesmíru

Obří asteroid se blíží k Zemi, může ji zasáhnout! Dorazit by měl v září

asteroid
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Asteroid velký jako fotbalové hřiště se řítí k Zemi. Existuje šance, byť malá, že na podzim tohoto roku naši planetu zasáhne. Jeho trasu bedlivě sleduje Evropská kosmická agentura (ESA).

ESA si vede seznam rizikových vesmírných objektů pro naši planetu, kterých je v současnosti 870. Asteorid 2006 QV89 je na tomto seznamu umístěn na čtvrtém místě, což je v porovnání v ostatními tělesy vysoké riziko.

 

Vědci ale uklidňují, že hrozba zničení naší planety je velmi nízká. Pravděpodobnost, že se asteroid skutečně srazí se Zemí je jedna ku sedmi tisícům. Ta šance je vysoká 0,14 %, tedy velmi nízká.

 

 

Na rozdíl od ostatních rizikových objektů v první desítce nás však asteroid 2006 QV89 může ohrozit už tento rok. Pokud totiž skutečně dojde ke srážce, stane se to podle vědců 9. září. Astronomové ale odhadují, že kolem Země proletí ve vzdálenosti 6,8 milionů kilometrů. Pro představu - Měsíc je vzdálený 388 400 kilometrů.

 

Poprvé tento asteroid astronomové spatřili v roce 2006. Poté, co kolem nás proletí tento rok, by se měl k Zemi opět přiblížit v letech 2032, 2045 a 2062.

sei TN.cz