Děsivé varování

Obří epidemie může zabít miliony lidí. ČR není připravená, tvrdí vědci

Epidemie eboly
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 3. 11. 2019
Téma:

Smrtící pandemie (celosvětová epidemie) nemoci podobné chřipce je nevyhnutelná, varují vědci, podle kterých se choroba prožene světem a za pár hodin zabije miliony lidí. Drtivá většina států na ni není připravená, Česko nevyjímaje.

Podle takzvaného globálního zdravotního bezpečnostního indexu (Global Health Security index) je pouze 13 států, které jsou na boj s touto pandemií dobře připravené - mezi ně patří například USA, Velká Británie, Švédsko, Francie nebo Švýcarsko.

 

Vědci mimojiné z univerzity Johns Hopkins ovšem varují, že ani tyto státy nejsou před řáděním smrtící nemoci chráněné stoprocentně, o zbytku světa ani nemluvě.

 

Česko skončilo v žebříčku 195 zemí na 42. místě se ziskem 52 bodů za sta možných a patří tak do skupiny "více připravených" zemí. Pro srovnání - první Spojené státy mají 83,5 bodu, desáté Finsko 68,7 bodu.

 

Česká republika tak v žebříčku předběhla například Slovensko (52. místo) nebo Rusko (63. místo), jsme na tom ale podle indexu hůř než Poláci (32. příčka) nebo Maďaři (35. místo).

Vědci zároveň předpovídají, že smrtící pandemie zasáhne celý svět za méně než 36 hodin - a to především kvůli tomu, že hodně cestujeme, píše britský Daily Mirror.

 

Nejméně připravené jsou nepřekvapivě rozvojové, chudé země se špatným zdravotnictvím, především z Afriky. "Zabodovala" ovšem například i Severní Korea (193. místo), Jemen (190. místo) nebo Sýrie (188. místo) - ani jeden z těchto států nezískal ani 20 bodů ze sta.

TN.cz