Vyzvednutí vraku

Obří jeřáb pluje k vraku výletní lodi v Budapešti! Cesta se protahuje

Téma:

Do Budapešti připlul plovací jeřáb, který má ze dna Dunaje vyzvednout vrak výletní lodi. Ta se potopila minulou středu, z 35 lidí se zachránilo jen sedm. Cesta kolosu je ale komplikovaná a nabírá zpoždění.

Plovací jeřáb, který povolali maďarští záchranáři, je schopný uzvednout dvě stě tun. Do Budapešti dorazil ve středu, k vraku se ale zatím nedostal. Jeho další cestu komplikuje provoz na Dunaji, rychlý průtok a vysoká hladina, kvůli které se nedostane pod některé mosty.


“Plán je takový, že vedle jeřábu popluje další loď, na který pak jeřáb vrak naloží,“ popsal pro agenturu AP kapitán jeřábu Guyula Gyenei.


Podle Gyeneie bude pro potápěče hodně náročné bezpečně uvázat kolem vraku lana, s pomocí nichž jej vytáhne na hladinu. Samotné vyzvednutí bude trvat asi jeden den.

 


Podle korejského zpravodajského portálu The Korea Herald našli maďarští záchranáři ve středu další dvě těla. Tělo ženy se objevilo 50 kilometrů daleko od místa potopení, tělo muže našli potápěči v Budapešti.

 

Celkově se tak podařilo najít 14 těl, dalších 14 včetně dvou členů posádky se stále pohřešuje. Některé z obětí by se měly nacházet ve vraku lodi.
 

rod TN.cz