Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Tropická klíšťata

Smrtící klíšťata v Německu. Jsou pětkrát větší a hrozí jejich šíření

Klíště (Hyalomma lusitanicum)
Zdroj: Profimedia

V Německu byla objevena tropická klíšťata, o kterých informoval Institut pro mikrobiologii v Mnichově. Klíšťata byla nalezena v Dolním Sasku a Hesensku. Němečtí vědci se obávají jejich rozšíření.

Tropických klíšťat rodu Hyalomma marginatum bylo nalezeno v tomto roce celkem sedm. O jejich nálezu informovala Univerzita v Hohenheimu a Institut pro mikrobiologii v Mnichově podle německého deníku Deutsche Welle. Klíšťata jsou pětkrát větší než "klasická", na která jsme zvyklí. Mohou dorůst až do dvou centimetrů. Poznáte je také díky jejich pruhovaným nohám.

 

 

Hyalomma marginatum přenáší virové onemocnění, a to boreliózu, encefalitidu a konžskou horečku, která je doprovázena bolestí hlavy, zvracením, bolestím zad i paží. Dále se může také objevit zarudlý obličej, překrvené spojivky nebo krvácení z plic.

 

 

Klíšťata byla objevena na hospodářských zvířatech, na která byla pravděpodobně přenesena stěhovavými ptáky. Vědci se obávají, že by se mohla postupně rozšířit, a to díky příznivým teplotním podmínkám, která jsou pro ně ideální. Většinou žijí v zemích Afriky, na Blízkém východě a v jižní Evropě.

Klíšťata se nezadržitelně šíří do Evropy, nejhorší situace je u nás. Reportáž ZDE: 

 

ČTĚTE TAKÉ:

10 mýtů o klíšťatech. Opravdu skáčou ze stromů a odpuzuje je pivo?
Jak se správně zbavit klíštěte? FOTONÁVOD + 10 nejnebezpečnějších mýtů

reg TN.cz