Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

tropická vedra

Požáry a zavřené školy: Evropu drtí extrémní horka, bylo i 45 °C!

Evropa bojuje s extrémně vysokými teplotami - zatímco v některých zemích horka trochu polevila, jinde to nejhorší teprve očekávají. Ve Francii zavírají školy a školky a odkádají zkoušky na jiné termíny, Ručička teploměru tam překročila 45 °C! Španělsko zatím neúspěšně bojuje s rozsáhlým lesním požárem. A bude hůř, o víkendu očekávají teploty přes čtyřicet stupňů.

Zatímco v Česku padaly teplotní rekordy ve středu a od čtvrtka teploty mírně klesly, ve Španělsku a Francii se na nejhorší teprve připravují. O víkendu očekávali teploty přes 45 °C, tato hranice ve Francii padla ale už v pátek.

 

"V 15:00 bylo ve Villevieille 45,1 stupně, poprvé byl ve Francii překročen práh 45 stupňů," napsal na twitteru pracovník francouzské meteorologické služby Météo France Etienne Kapikian. Do dneška představovalo nejvyšší hodnotu naměřenou ve Francii 44,1 stupně Celsia ze srpna 2003.

 

Země proto přijala mimořádná opatření, kdy zavírá školy a školky. Ministr školství Jean-Michel Blanquer se rozhodl odložit zkoušky až na příští týden. Velká města jako je Paříž, Lyon nebo Štrasburk čekají kvůli horku dopravní omezení.

 

Symbolem nesnesitelných veder ve Francii se stala teplotní mapa zveřejněná meteorology, která vypadá jako děsivá úmrlčí lebka.

 

Děsivý výjev na teplotní mapě Francie

 

Horký vzduch z Afriky drtí i Španělsko. Stovky hasičů bojují s rozsáhlým lesním požárem v Katalánii. Podle místních úřadů se jedná o nejhorší požár za posledních 20 let a může se rychle šířit dál. "Nečelili jsme tak závažnému požáru už 20 let," uvedla podle agentury AFP katalánská vláda.

 

 

Kvůli počasí se hasičům nedaří dostat ohnivé peklo pod kontrolu. Vysoké teploty a silný vítr plameny stále znovu rozdmýchávají. Od pátku mají teploty nadále stoupat, dosáhnou až 45 stupňů.

 

V Andalusii na jihu země zemřel 17letý mladík, když se po práci na zahradě šel zchladit do bazénu. Ve Valladolidu na severu Španělska podlehl úžehu už ve čtvrtek 93letý muž.

 

I Apeninský poloostrov se připravuje na víkendové čtyřicítky. "Itálie čelí nejintenzivnější vlně veder tohoto desetiletí," píší italská média. Spalující vedra jsou podle meteorologů způsobena horkým vzduchem ze Sahary v kombinaci s vysokým tlakem ve střední Evropě.

 

 

Extrémní horka si vybraly svou daň i ve Slovensku. Ve čtvrtek se přes něj přehnala bouřka, jakou naši sousedi už dlouho nepamatují. Nejprudší bouře zasáhly východní Slovensko - v Košicích padaly kroupy veliké jako tenisové míčky. Ty největší dosahovaly velikosti až sedmi centrimetrů.

 

Ničivé krupobití způsobilo četné škody, a to zejména na autech, kterým rozbíjely okna a kapoty. V jedné z košických ulic kroupy poškodily téměř všechna auta.

 

 

Do Česka by měly bouřky dorazit podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v pondělí. Na západě mohou být ojedinělé silné, k večeru se bude blýskat i na východě území.

 

GALERIE: Slovensko zpustošily obří kroupy

1
/
3
Zdroj: facebook, Veronika Blašková, Viktoria Susterova
Slovensko zpustošily obří kroupy - 1

sei tn.cz / ČTK