Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 9.11. 2018 17:35
Poplach v Kalifornii

Obří lesní požáry postupují, úřady evakuují známé město Malibu!

Obří lesní požár devastuje Kalifornii
Zdroj: Profimedia

Americký stát Kalifornie bojuje se třemi rychle se šířícími požáry. Jeden z nich na severu Kalifornie zničil téměř jedno celé město. Dramatická je situace také na jihu, kde úřady podle agentury AP nařídily evakuovat celé přímořské město Malibu s 13 tisíci obyvateli.

Město je v těsném sousedství Los Angeles. Oheň dosud přinutil desítky tisíc obyvatel opustit domovy.

 

Na severu Kalifornie zuří požár nazvaný Camp Fire, který zničil část pohoří Sierra Nevada a téměř jedno celé město. Celkem podle amerického tisku pohltil asi 285 kilometrů čtverečních území. Oheň se přiblížil k městu Chico, kde žije 90 tisíc lidí, hasičům se ale zde podařilo postup živlu zastavit.

 

Nejvíce živel zasáhl v severní Kalifornii město Paradise, které leží 290 kilometrů severovýchodně od San Franciska a kde žije 27 tisíc obyvatel. "Téměř celé město Paradise bylo zničeno. Nic tam nezůstalo stát," uvedl mluvčí kalifornské požární ochrany Scott McLean.

 

Oheň se šíří rychle kvůli silnému větru a suchu. Místní úřady vyhlásily stav nouze a požádaly o pomoc federální vládu.

 

Další dva požáry vypukly na jihu Kalifornie. Jeden z nich zuří nedaleko města Thousand Oaks, kde střelec zabil ve středu v baru 12 lidí. Někteří lidé, kteří chtěli po incidentu darovat krev, se nemohli kvůli ohni dostat do odběrového střediska.

 


Požár v pohoří Santa Monica se podle hasičů šíří k oceánu, což přinutilo úřady vyhlásit evakuaci v Malibu. Toto město je známé tím, že zde žije řada prominentních a slavných osobností.


"Bezprostřední hrozba!" napsali na twitteru hasiči z okresu Los Angeles, pod které Malibu spadá. Malibu lesnímu požáru nečelí poprvé, v říjnu 2007 si plameny v oblasti vyžádaly 14 mrtvých a na 2000 zničených domů.

 

Obří požár devastuje domy v Kalifornii:

 

tn.cz / ČTK