Zablokovaný průplav

Obří loď se zasekla v Suezském průplavu, blokuje ho už několik hodin

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč, Patrik Balcar
Aktualizováno 25. 3. 2021 21:40
24.3. 2021 12:21
Téma:

Jedna z největších kontejnerových lodí světa se ve středu zasekla v Suezském průplavu. Kanál je už několik hodin zablokovaný a extrémně vytížená lodní dopravní trasa zkolabovala. Náročné vyprošťování stále pokračuje.

Suezský průplav ve středu ráno zablokovala zaseknutá kontejnerová loď Ever Given, která prý kvůli silnému větru najela na mělčinu. Měří 400 metrů na délku a široká je 59 metrů. Vezla zboží z Číny do nizozemského Rotterdamu.

 

Podle portálu BBC otevřel Egypt jeden ze starších kanálů, jenž se už nepoužíval, aby mohly proplouvat alespoň některé lodě. Obavy, že vyprošťování může trvat několik dní, se naplnily. Průplav je stále neprůjezdný a tvoří se u něj dlouhé fronty lodí. Informace z místa původně naznačovaly, že už je kanál splavný, nakonec se však nepotvrdily.

 

Lodě musejí čekat, až se průplav podaří odblokovat:

 

Zaseknutou loď vlastní tchajwanská přepravní společnost Evergreen Marine, zaregistrovaná je v Panamě. Majitel se za incident omluvil.

 

 

Průplav je jednou z nejdůležitějších a nejvytíženějších lodních dopravních tras světa. Přepravuje se přes něj přibližně 10 procent veškerého zboží. Jedná se o nejkratší cestu mezi Evropou a Asií pro lodě. Loni jich průplav obsloužil okolo 19 tisíc.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz