LIBERECKÝ KRAJ

U požáru v Chrastavě zasahovalo 21 jednotek hasičů! Škoda je 100 milionů

Roman Dolejský
Roman Dolejský
Aktualizováno 22:05
26.2. 2021 13:43
Téma:

Zvláštní stupeň požárního poplachu vyhlásili hasiči v pátek v Libereckém kraji. V Chrastavě hořelo v průmyslové zóně. Na místo vyrazila chemická laboratoř. Předběžný odhad škody je 100 milionů korun, nikdo se nezranil.

Požár v Chrastavě ohlásili hasičům krátce před jednou odpoledne. "Hoří tam polyuretanové bloky, máme zažádáno o chemickou laboratoř. Jedná se o čtvrtý stupeň poplachu, na místě je výšková technika," řekl mluvčí hasičů Jakub Sucharda. Zatím nejsou informace o zraněných.

 

Čtvrtý stupeň požárního polachu, nebo také zvláštní stupeň, je ten nejvyšší. Předběžná škoda je 100 milionů korun, podle informací TV Nova v areálu nehořelo poprvé. V sobotu se od 13. hodin začne s vyšetřováním.

 

Hasiči dostali požár pod kontrolu v pátek v 17:25. Částečně také obnovili provoz železnice. "Během zásahu bylo vedeno jedenáct útočných proudů a zasahovala zde bezmála stovka hasičů. Laboratoř z Kamenice nenaměřila zvýšené koncentrace žádných jedovatých látek v ovzduší," zmínili hasiči na twitteru. Přes noc na sobotu zůsta na místě šest jednotek.

 

 

Odpoledne na místo dorazila chemická laboratoř z Kamenice monitorující ovzduší v okolí místa zásahu. "Dobrovolná jednotka obce Cvikov sleduje oblast toku Lužické Nisy až do obce Chotyně. Hasiči na místě spolupracují se zástupci životního prostředí," dodali hasiči.

 

Přes den na místě zasahovalo až 21 hasičských jednotek. "Hasiči zasahují vnitřní i vnější zásahovou cestou, připravujeme zásah po střešní konstrukci. U JSDHO Chrastava je zřízeno stanoviště pro plnění lahví dýchací techniky pro zasahující. Provoz na železnici nebyl prozatím obnoven," informovali hasiči.

 

S ohněm pomáhaly i jednotky ze Středočeského kraje se speciálním hasicím zařízením. Ze Záchranného útvaru Zbiroh přijel dálkově ovládaný nakladač.

 

 

Požárem byla podle hasičů zasažená výrobní hala společně se skladovacími prostory. "Na místo se dostavil zástupce obce Chrastava. Upřesnění počtu evakuovaných osob – jednalo se o asi 100 osob, které opustili budovu samovolně," sdělili hasiči.

 

Hasiči monitorovali situaci také z výšky za pomocí dronu. Místo zásahu si rozdělili na na čtyři úseky. Ve třech úsecích hasí, čtvrtý slouží pro čerpání látky na hašení.

 

Podívejte se na záběry požáru:

 

"Byly slyšet detonace, asi z tlakových nádob. Najely tam mraky hasičů, policie to uzavřela. Moc nevíme, co se děje, rozhlas zatím nic nehlásil, vlaky nejezdí," popsal kolem půl druhé odpoledne pro TN.cz svědek Ondřej Novák, který redakci také zaslal video z místa. Zastavení železniční dopravy na začátku zásahu potvrdil i mluvčí hasičů.


"Je mi špatně z lidí, co se jeli na požár podívat, a najížděli až tam, hasiči skoro nemohli projet, aut jako na prvomájovém průvodu, to je neštěstí," doplnil Ondřej Novák.

 

GALERIE: Požár v Chrastavě

1
/
17
Zdroj: Markéta Vydrová
Požár výrobní haly - 2

 

TN.cz