Dělilo je 50 metrů

Obří válečné lodi se málem srazily! Rusko a USA se obviňují navzájem

Záběry amerického námořnictva
Zdroj: US Navy
Záběry amerického námořnictva
Téma:

Ve Východočínském moři se v pátek málem srazily americká a ruská válečná loď. Země se teď navzájem obviňují z toho, kdo za incident mohl. Ruská verze je podle americké armády propaganda.

Ke srážce ruské protiponorkové lodi s americkým křižníkem málem došlo v pátek ráno ve Východočínském moři. Podle ruského velení zkřížila americká loď USS Chancellorsville cestu ruskému plavidlu, měla projet jen 50 metrů před ní.

 

Rusové na lodi Admirál Vinogradov proto podle oficiálního vyjádření museli provést "nouzový manévr", aby odvrátili střet. Stalo se tak kolem 6:35 moskevského času (5:35 našeho času). Informuje o tom portál BBC.

 

Americká armáda označila ruskou verzi za propagandu, vina je prý na straně Moskvy. Velitel Clayton Doss uvedl, že se Rusové chovali "nebezpečně a neprofesionálně". Jejich loď měla provést rizikový manévr proti USS Chancellorsville, dělilo je zhruba 30 metrů.

 

Videa amerického námořnictva na twitteru:

 

 

Ruská pacifická flotila poté doplnila, že kolona bitevních lodí plula ve Východočínském moři souběžně se skupinou amerického námořnictva, ta ale najednou prudce změnila směr. S tím americká strana nesouhlasí.

 

 

Rusové a Američané se pravidelně obviňují z provedení nebezpečných manévrů - ať už na moři nebo ve vzduchu. Častější jsou podobné události od začátku ukrajinské krize, především v případě stíhaček, které se nebezpečně přibližují nad Baltem, Sýrii a Černým mořem.

epa TN.cz