bezradní lékárníci

Obří výpadek systému na eRecepty: Pacienti zůstali bez léků

Téma:

Lékárníky, lékaře a pacienty po celé republice v pátek trápil kolaps systému eReceptů. Selhal dopoledne a zkomplikoval předepisování a vydávání léků na celém území. Někde se systém spustil po několika hodinách, jinde obnova systému trvala až do odpoledne. Lékárníci měli svázané ruce a naštvaní pacienti se nedostali ke svým lékům.

"Nevím, co mám dělat, jsem nemocná, potřebuji antibiotika a oni mi je prostě nedají," uvedla rozčilená čtenářka z Brna. V lékárnách se tvořily nekonečné fronty a nervózních pacientů přibývalo. Komplikace zaznamenali i lékaři.

 

"V ordinaci mi to nefunguje už asi tři hodiny a na Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) se nemůžu dovolat. Když si ten systém vymysleli a stál tolik peněz, mohli by také zajistit, aby řádně fungoval a nekomplikoval nám životy," zoufal si praktický lékař z Brna.

 

"Výpadek jsme zaznamenali po celém území, trval celé dopoledne a po poledni se systém pomalu začal rozjíždět. Bohužel na eRecepty, které si lidé v průběhu výpadku přinesli, jim léky vydat nešlo," uvedl Michal Petrov, mluvčí řetězce lékáren Dr.Max.

 

Výpadek potvrdilo i Ministerstvo zdravotnictví s tím, že odpoledne systém začal fungovat bez potíží. "Ujišťujeme, že v době výpadku nebyla nijak ohrožena zdravotní péče pro pacienty. Lékaři v takovéto situaci mohou předepisovat listinné recepty, a pacienti se tak bez problémů dostanou ke svým lékům," uvedla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

 

Pokud byste tedy od lékaře dostali eRecept, ale v lékárně vám na něj nemohli kvůli výpadku vydat léky, museli byste zpět k lékaři, aby vám poskytl recept listinný.

 

Lékárníci okamžitě po prvních náznacích výpadku aktivně hledali příčinu a snažili se kontaktovat Státní ústav pro kontrolu léčiv. Většina marně, na telefonní linky SÚKL se totiž nedovolali.

 

"Při masivním nárůstu stížností našich členů na nefunkčnost systému a s ohledem na nedostatečnou komunikaci ze strany Státního ústavu pro kontrolu léčiv jsme sami o problému informovali média,“ konstatoval PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory.

 

Komora také vyzvala SÚKL k zásadnímu zlepšení komunikace s lékárníky, lékaři i s veřejností v takto kritických situacích. "Není možné, abychom nebyli informováni o problému, kvůli kterému je ohrožena zdravotní péče. Nikdo nám nezvedal telefony a komunikace byla navázána víceméně až po odstranění závady,“ dodal prezident Chudoba.

 

Také žádá vysvětlení výpadku od zodpovědných institucí a nápravu komunikace Státního ústavu pro kontrolu léčiv s lékárníky. „V případě výpadku je potřeba mít k dispozici funkční záložní řešení, o kterém jsme připraveni s ministerstvem jednat,“ uzavírá Chudoba.

 

 

Mluvčí ministerstva uvedla, že nyní probíhají intenzivní práce na zjištění přesných příčin problému a přijetí nápravných opatření, aby se podobný problém v budoucnu neopakoval. "Pacientům, lékařům a lékárníkům se omlouváme za způsobené komplikace," doplnila Štěpanyová.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

kik TN.cz